Çocuğun Boyu Nasıl Uzar

ÇOCUĞUN BOYU NASIL UZAR?

Yayın Tarihi08 Ağustos 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Çocuklarda boy uzaması çok hızlıdır ve bu nedenle anne babalar bu boy uzamasının dinamiklerini de zaman zaman merak eder, çocuğun boyu nasıl uzar sorusunu kendilerine sorarlar. Elbette çocuğunun en azından toplumsal ortalamayı yakalayacak ve hatta onu geçecek kadar uzun boylu olması pek çok kişi tarafından istenir ve bu nedenle neler yapılabileceğine dair bir kaç bilgiyi de vermeden geçmeyeceğiz. Lakin boy uzamasının sadece tek bir faktöre bağlı olmadığını da unutmamak gerekiyor.

Çocuklarda boy uzaması konusunda etkili olan ilk faktör elbette genetik faktördür. Çocuğun anne ve babasından aldığı genler bu konuda söz sahibidirler ve her iki bireyin de kısa boylu olması yahut uzun boylu olması çocuğa geçen genleri etkileyebilmekte, ancak nihai kararı vermemektedir. Zira çocuktaki boyla ilgili genler anne ve babadan ayrı olarak geçerler her iki genin diğeri ile olan etkileşimi boyu belirler. Dolayısıyla hangi genlerin geçtiğine göre çocuğun boyu değişim gösterir. Bu nedenle kısa anne babalardan çok uzun çocuklar çıkabileceği gibi, uzun ebeveynler de kısa boylu bir çocuk sahibi olabilirler.

Hormonlar ise büyüme konusunda ikinci bir faktördürler. Özellikle yeterli ve kaliteli bir şekilde uyuyan çocukların büyümeleri daha hızlı ve fazla olur çünkü büyüme hormonu uyku sırasında salgılanır. Bunun yanında cinsiyet hormonları ve tiroid de bu konuda belirleyicidir. Yani doğru bir uyku düzeni, düzenli egzersiz ve doğru beslenme, çocuğun potansiyelini tamamlayabilmesi için oldukça önemlidir.

Beslenmenin çocukların boy potansiyelinin değerlendirilmesi konusunda çok büyük önemi mevcut. Zira kemik gelişimleri devam eden çocuklar bol bol kalsiyum ve D vitamini ihtiyacı içerisinde olurlar. Bu nedenle yetersiz beslenme ile karşı karşıya kalan çocuklarda protein, mineral ve vitamin eksikliklerinden kaynaklanan boy kısalıkları ile karşılaşmak çok mümkündür.

Ayrıca boyun uzamasına engel olan halter gibi sporlar haricindeki sporlar da boy konusunda çok etkili. Zira vücudun esnemesini sağlayan ve ihtiyaç doğrultusunda gelişmesine neden olan bu sporlar, vücudun kendini uzatması yönünde ona bir destek sağlıyorlar. Basketbol, voleybol, ip atlama, yüzme gibi pek çok spor çocuğunuzun boyunun uzamasına destek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.