Çocuğun Başarısı Nasıl Sağlanır

ÇOCUĞUN BAŞARISI NASIL SAĞLANIR?

Anne ve babalara başarılı çocuk nasıl olmalı sorusunu sorduğunuzda, büyük ihtimalle alacağınız cevap derslerinden iyi dereceler alan çocuğun başarılı bir çocuk olacağı yönündedir. Lakin onyıllar öncesinden kalma olan bu görüş, maalesef günümüz dünyasında pek de geçerli sayılmıyor ve çocuğun başarısının sadece derslerine bağlı olmadığını, bu konunun bir bütün olarak ele alınması gerektiği belirtiliyor.

Artık matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya gibi temel dersler bir bütün olarak başarı kriteri sayılmıyorlar çünkü günlük hayatta başarının en büyük anahtarı çocuğun yetişkinliğe adım attıktan sonra hayatını idame ettirebilmesi. Çevremizde çok paralar kazanan, iyi bölümlerde okumuş ancak mutsuz, parasını değerlendiremeyen ve kendi yeteneklerinin de farkında olmayan insanların olması, bunun en büyük işareti. Hayat sadece iyi para kazanarak yaşanmıyor ve bireyler kendilerini gerçekleştirme imkanı bulamadıkları zaman kazandıkları paraları da tüketime harcayarak kendilerini mutlu etmeye çalışıyorlar. Bu mutluluk ise kısa süre sonra tatminsizlik yaratıyor çünkü gerçek mutluluk tüketmekten değil üretmekten geçiyor.

Dolayısıyla çocuğunuzu yetiştirirken onu başarısının aslında yeteneği ve ilgisi olan konularda başarı için çabalaması gerektiği olduğunu benimsetmelisiniz. Bir veya iki dersinin kötü gelmesi onun başarısız bir çocuk olduğunu göstermez ancak ilgi duyduğu konularda yeni keşifler yapması, o konuya dair bilinmeyenleri ortaya çıkarabilmesi ve kendini bu yönde geliştirmeye devam edebilmesi, onun başarısını ortaya koyan etken olacaktır.

Kimya için dayanılmaz istek duyan bir çocuğu tıbba yönlendirdiğinizde aslında onun yeteneğini ve hayat isteğini de içinden alıp götürüyorsunuz. Müziğe ilgi duyan ve müzikal üretimde bulunacak bir çocuğu matematiğe yönlendirdiğinizde, onun bir ömür boyu kişisel tatminsizlik ile boğuşmasına sebep oluyorsunuz. Bu varyasyonlar sınırsız miktarda olabilir ve çocuğunuz ilgi duyduğu, yeteneğinin olduğu konuda uzaklaşmak zorunda kalabilir. İşte hayatın genelinde dair başarısızlık bu noktada başlıyor.

Bu nedenle çocuğun sizin çizdiğiniz yolu değil, kendi çizdiği yolu takip etmeyi öğrenmesi çok önemli. Bunun yolu ise sizin doğrudan yönlendirmenizden değil, ona bazı temel bilgileri ve alışkanlıkları vermenizden geçiyor. Açık bir düşünce yapısına sahip olan, yeni şeyleri keşfetme merakı duyan, motive olduğunda hedeflerinden vazgeçmeyen, zorluklara karşı metanetli ve sabırlı, ancak aynı zamanda kararlı olabilen, öğrenmeye açık bir birey yetiştirmek, gerçek başarının anahtarı olacaktır.

Başarının en büyük gereksinimi ömür boyu öğrenmeye duyulan açlıktır. Her zaman merak eden, öğrenen, araştıran ve üreten bir yetişkin, dünyanın en zengini olmasa bile bundan gocunmayacaktır ve kendi hayatının bir anlam ifade ettiğinin farkına varacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.