Çocuğun Ateşi Nasıl Düşürülür

ÇOCUĞUN ATEŞİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Yüksek ateş anne ve babaların en büyük korkuları arasında yer alıyor ve çocukları ateş içinde kıvranırken elbette onların da içleri pek rahat etmiyor. Çocuklarda yüksek ateşin onlarca nedeni olabiliyor ve bu nedenle ilk anlarda kaynağın tespiti imkansız olsa da ateş yükseldikten sonra ilk müdahaleleri doğru şekilde yapmak doktora görünene kadar çocuğunuzun zarar görmesini engellemektedir. Dilerseniz yapmanız gereken doğru hamlelere bakarak ateşlenme sırasında nasıl davranmanız gerektiğini hep beraber görelim.

 1. İnce giydirin: Çocuğunuz 38 derece civarlarındaki ateşlenmelerde her ne kadar üşüse de üşüdüğü için üzerine kalın kıyafetler vermemeye dikkat edin. Pek çok ailenin yaptığı bu hata çocuğun ateşinin daha da yükselmesine ve düşürmenin zorlanmasına neden olur. İnce ve bol kıyafetler ateşli çocuğunuz için idealdir.
 2. Ateşlenme sırasında her ne kadar çocuğunuz herhangi bir şey yemeyi ya da içmeyi reddedecek olsa da su ve bol sulu gıdaları almasını sağlamanız gerekiyor. Zira hastalık sırasında zayıf düşen vücudun yeterli sıvı ve besin desteğine ihtiyacı var.
 3. Oda sıcaklığını korumaya çalışın. Çocuğunuz üşüdüğü için odayı çok sıcak yapmaktan yahut ateşinin düşmesi için soğuk yapmaktan kaçının. 20-22 derece civarındaki oda sıcaklığı ateşlenmiş çocuklar için daha sağlıklı olacaktır.
 4. 30 derece sıcaklığındaki su ile yaptırdığınız duş vücudunun daha dengeli bir ısıya kavuşmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca ılık bezlerle hem alnına hem de vücuduna yapacağınız pansuman da sürekli olarak bulundurulmalıdır.
 5. İlaç kullanmayın:  Ateş düşürücü ilaçların sürekli olarak kullanımı vücudun hastalıklara karşı geliştirdiği ateş mekanizmasının çalışmasını sekteye uğratacaktır. Sanılanın aksine ateş hastalığın kendisinden kaynaklı değil vücudun hastalığa karşı kendi tepkisinin bir sonucudur.

Çok da zor olmayan bu basit önlemler çocuğunuz ateşlendiğinde çok daha kolay bir şekilde rahatsızlığının atlatılmasını sağlayacaktır. Ancak öte yandan ailelerin yaptıkları büyük yanlışlar da mevcut. İşte yapmamanız gerekenler.

 1. Çocuğunuzun üstünü örterek daha da ateşinin yükselmesine sebep olmamalısınız
 2. Kalın kıyafetler de aynı şekilde üstünü örtmek ile aynı anlama geleceği için uzak durmanız gerekenler arasında
 3. Ilık suyla duşun faydaları bilinse de soğuk suyla yaptırılan duş veya banyo çocuğunuzun hastalığının daha kötü bir hal almasına neden olacaktır
 4. Sirke veya alkol karıştırılmış pansumanlardan uzak durmaya çalışın. Sadece su kullanmak çok daha yararlı ve uygun olacaktır
 5. İlaçlardan uzak durun ve doktorunuz ilaç önermedikçe bunun kararını siz vermemeye çalışın.

8 Responses to ÇOCUĞUN ATEŞİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

 1. Cebeci çilingir diyor ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 2. sevda diyor ki:

  ateşi düşmesi

  için ne yapmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.