Çocuğumun Uyku Problemi Var

ÇOCUĞUMUN UYKU PROBLEMİ VAR

Yayın Tarihi22 Ocak 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Çocuklar için uyku düzeni ve doğru bir şekilde uyumak yetişkinlerden çok daha önemli ancak maalesef çocuğumun uyku problemi var sözünü söyleyen o kadar çok aile var ki, sanıyoruz ki düzgün uyuyan çocukların adedi kötü uyuyanlardan çok daha az. Bu nedenle çocuklarda uyku sorunlarının temellerine bir göz atarak bunu ortadan kaldırmanız için yapmanız gerekenlere değinmek istiyoruz. Fakat unutmayın, bizim önerilerimizde çocuğunuzun bir hastalığa sahip olmadığını varsayıyoruz ve bu nedenle hastalıklardan kaynaklı uyku sorunlarını gözardı ediyoruz.

Çocuklarda uyku sorunlarının en temel sebeplerinden bir tanesi devamlı olarak yapay ışıklar altında hayatımızı devam ettirmemiz. Akşam olduğunda yüksek ve beyaz bir ışığa sahip odada oturuyor, geç saatlere kadar bu ışığı kapatmıyor ve bir yandan da dijital ekranlara bakıyorsanız, çocuğunuzun büyümesinde etkili olan pek çok hormondan onu mahrum bırakıyorsunuz demektir. Ayrıca çocuğun yattığı odanın da dışarıdan gelen sokak ışıklarından ve seslerinden izole olması gerekiyor. Elbette anne babanın geç saatlere kadar oturması ve çocuğun bunu görmesi de onu yatağa gitmeme konusuna onu motive edecektir.

Çocukla yeteri kadar vakit geçiremeyen anne babalar da çocuğun uyumamak için bahaneler üretmesine sebep olacaklardır. Çünkü gün içerisinde ebeveynlerinden yeteri kadar ilgi ve sevgi görmeyen çocuklar, akşam vaktinde onlarla vakit geçirmek istiyorlar ve bu da uykuya odaklanmalarına engel oluyor. Bu nedenle çocuğunuzun size olan duygusal ihtiyacını karşılayabilmek için iş ve özel hayatınız arasındaki ayrımı doğru bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Bazı çocuklarda ise gece yatağa yatınca bir gece korkusu ortaya çıkmaktadır. Özellikle hayal güçleri gelişkin çocuklar bu durumdan muzdarip oldukları için anne babalar bir kaç hafta boyunca çocuk yatağa yattığında uykuya dalana kadar onun başında bekleyebilirler. Fakat bunu çok uzun süre yapmanız alışkanlık olacaktır ve bu yüzden korkularının üstesinden gelmeye başladığında bunu bırakmalısınız.

Çocukların bazıları ise gerçek anlamıyla uyumayı pek sevmezler. Bu çocuklar özellikle zeka katsayısı yüksek olanlar arasından çıkmaktadırlar ve devamlı olarak bir şeylerle ilgilenmeyi sevdikleri için uykunun boşa harcanan bir vakit olduğunu düşünürler. Eğer uyumadığı vakti çok abartmadan ve verimli bir şekilde geçiriyorsa onu zorla yatağa göndermek yerine biraz müsamaha gösterebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.