Çocuğumun Dikkatini Nasıl Geliştirebilirim

ÇOCUĞUMUN DİKKATİNİ NASIL GELİŞTİREBİLİRİM?

Yayın Tarihi01 Mart 2014 | EĞİTİM

Çocukların zaman zaman belli konularda dikkatlerini toplamalarının zor olduğu biliniyor ve özellikle aktif, çok odaklı ve karakter olarak birden fazla konuyla aynı anda ilgilenebilme yeteneklerine sahip olan çocuklarda bu özellik kötü bir şey sanılabiliyor. Aileler genellikle bu tip yetenekleri hiperaktivite ile karıştırıyorlar ve uzmanlar tarafından herhangi bir muayene gerçekleştirilmeden, sağdan soldan duyulanlar neticesinde çocuğa farklı şekilde davranabiliyorlar. Halbuki çocuğunuzun dikkatsiz olmasının ve bir konuya dikkat verememesinin sebepleri arasında hiperaktivite ve davranış bozukluklarından tutun da konuyla ilgilenmeme, keyif almama, aile içi sorunlar, ruhsal sıkıntılar gibi onlarca farklı durum yer alıyor olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun dikkatini bozan şeyleri ortadan kaldırarak kendi doğasında varolan dikkati kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Bahsettiğimiz sorunlardan hiç birinin olmadığını düşünüyorsanız ancak çocuğunuzun biraz daha kolay odaklanabilmesini, ilgi gösterdiği konularda emek sarfetme hevesi göstermesini istiyor ve dikkatini geliştirmek istiyorsanız elbette evde deneyebileceğiniz bazı noktalar var.

Bunlardan bir tanesi, çocuğun düzenli ve programlı bir şekilde hayat sürdürebilmesidir. Ancak tamamen katı ve ağır disipline dayalı bir programdan ziyade, esnek ve onun ihtiyaçlarına uygun bir program hazırlamak daha faydalı olacaktır. Örneğin her gün biraz esneyebilen yatma ve kalkma saatleri, hem derslerine hem eğlencesine ayırabileceği vakitlerin olması, dilediğinde kendine özel hobilerine vakit ayırabileceği günlerinin bulunması gibi hem düzenli hem de belli bir hayat standardını tutturacak kaliteli bir program çocuğun kendini daha kolay toplamasına yardımcı olacaktır ve canını sıkmayacaktır.

Ayrıca, dikkat dağınıklığına neden olan şeylerden bir tanesi de çocuğun sürekli olarak keyif almayacağı durumlar içerisinde bulunmasıdır. Zorunluluklar, tartışmalar, mecburiyetler ve ailenin zoruyla yapılan ve çocuğa uygun olmayan aktiviteler bir süre sonra hiç birine dikkat vermemesi ile sonuçlanacaktır. Bunu engellemek için dikkat geliştirici olarak uzmanların önerdikleri oyunlar kullanılabilirler fakat bu oyunların elbette onun karakterine uygun olması gerekmektedir.

Çocuğunuza bu konuda çok sık baskı yapmak ve onu bir şeylere zorlamak işleri daha da içinden çıkılmaz hale getirecektir. Eğer dikkatini geliştirme konusunda kendiniz başarısız olursanız uzman çocuk psikolog ve eğitmenlerinden destek alabilir, böylece profesyonel bir tutumla kendini geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.