Çocuğumun Ateşi Hiç Düşmüyor

ÇOCUĞUMUN ATEŞİ HİÇ DÜŞMÜYOR

Anneler olarak çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde büyümesi elbette hepimizin en büyük dileği diyebiliriz. Lakin bu süreçte maalesef hastalanan veya çeşitli sebeplerden sağlık sorunlarına sahip olan çocuklarımız, bizlere korku dolu anlar yaşatıyorlar. Bunlardan bir tanesi de ateş ve bu nedenle çocuğumun ateşi hiç düşmüyor feryadını pek çok anneden duyabiliyoruz. Çocuklarda ateşe dair son senelerde büyük gelişmeler olduğu için sizleri bu konuda biraz daha detaylı bir şekilde bilgilendirelim.

Geçmiş senelerde çocuklarda 37 derecenin üstü ateşi var olarak kabul ediliyordu ancak günümüzde 38 derece ve üzeri sıcaklıklar ateş olarak değerlendirilmekte. Zira vücudumuzun mikrop ve virüslerle savaşması esnasında bu savaştan kaynaklanan bir derece artışı var. Dolayısıyla ateşlenmek aslında bir hastalık değil, vücudun başka hastalıklarla savaşırken gösterdiği doğal bir tepki. Bunu vücuttaki savunma hücrelerinin artan hareketliliğinin bir sonucu olarak görmek ve hemen ateşin kendisinden dolayı endişelenmemek gerekli.

Ateşle mücadelede ilk yapmanız gereken çocuğunuzu çok soğuk olmayan ancak sıcak da olmayan ılık bir suda yıkamak, bunun yanında vücudunun çeşitli yerlerine ıslak bezler ile gevşek sargılar uygulamak. Böylelikle ateşin ilk belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. Lakin ateşin 24 saatten daha uzun sürmesi halinde sadece onu düşürmeye çalışarak mücadele etmek anlamsız kalmaktadır.

Zira 24 saatten uzun süren ateş, başka bir hastalığın habercisi olabilmektedir ve bu durumda çocuğunuzu bir doktora göstererek ateşin sebebi konusunda bir inceleme yapmasını sağlamalısınız. Pek çok anne maalesef ateşi yükselen çocuğuna hemen aspirin vermektedir ancak virütik hastalıklar halinde aspirinin çeşitli sendromlara yol açabilmesi, gelişigüzel ilaç vermeyi biraz tehlikeli hale getirmektedir.

Pek çok uzman, 6 aydan daha küçük olan bebeklerde doğrudan doktor gözetimini önermektedir, 6 aydan büyük olanlarda ise 24 saat kuralının uygulanmasını doğru bulmaktadır. Bunun yanında 6 aylıktan ufak bebeklerde 38 derece yerine 37 derecenin üzerinin değerlendirilmesi de daha uygun olacaktır.

Paracetamol ve 6 aydan büyüklerde ise ibuprofen grubunda yer alan ilaçlar ateş düşürmek için aspirinden daha iyi birer alternatif olmaktadırlar ancak bunların kullanımı konusunda doktorunuza ve eczacınıza danışmanız riskleri bertaraf etmeniz için gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.