Çocuğumun Alerjisi Olduğunu Nasıl Anlarım

ÇOCUĞUMUN ALERJİSİ OLDUĞUNU NASIL ANLARIM?

Çocuklarda ve bebeklerde karşılaşılan alerjiler aileleri oldukça panik eden şeyler arasında yer almaktadır ve bazı alerjiler zamanında müdahale edilmezlerse hayati tehlikeler de barındırabiliyorlar. Zira bebeklerin ve çocukların bedenleri yetişkinler kadar kuvvetli değiller ve bu durum nedeniyle ciddi risklerle karşılaşmak mümkün hale geliyor. Çocuğunuzda ortaya çıkan belirtiler ise her zaman bir alerjinin değil bir rahatsızlık ya da hastalığın da belirtisi olabiliyorlar. Bu yüzden kendi kendinize teşhis koymak yerine doktorunuza gitmek her zaman için daha iyi olacaktır ve bu nedenle size sunacağımız bilgiler herhangi bir şekilde tıbbi öneri olarak kabul edilmemeli, sadece ebeveynleri daha bilinçli hale getirmek için hazırlanmış bir yazı olarak düşünülmelidir. Lafı daha fazla uzatmadan çocuklardaki alerjilere genel bir göz atalım.

Çocuklarda karşılaşılan alerjiler zaman zaman deride görülen kızarmalar, soyulmalar, kaşıntılar şeklinde olabilir ve bu durum genellikle doğuştan itibaren görülmeye başlar. Ancak hangi yaşta ortaya çıkacağı belli olmayan çeşitli gıda alerjisi gibi alerjiler de mevcut. Bilhassa çocuğun sütten kesilmesi ve sıradan gıdalar tüketmesiyle anlaşılabilen bu durum, alerjen gıdanın direkt olarak kesilmesini gerektirir.

Bu alerji türünde karşılaşılan belirtiler ise belli besinlerin tüketiminin ardından yaşanan yoğun mide bulantıları, ishaller, nefes alamama, baş ağrıları gibi belirtilerdir ancak çocuğun bedensel tepkilerine göre çok aykırı tepkiler de meydana gelebilir. Dolayısıyla gıda alerjisinden şüphelenildiği anda doktora göstermekte fayda vardır.

Bahar döneminde ortaya çıkan ve yoğun öksürük, burun akıntısı, hapşurma, nefes alma sorunları gibi sorunlara neden olan solunum sistemi kaynaklı alerjiler ise biraz daha güvenli olmalarına rağmen çocuğun hayat kalitesini düşüreceklerdir. Dolayısıyla bu durumu sadece bahara bağlamamak ve ciddi bir alerjinin varlığını araştırmak gerekmektedir. Bazen evdeki halıların tozları, evcil hayvanlar ve diğer tüyler gibi şeylerin de solunum sistemi kaynaklı alerjileri körükledikleri unutulmamalı.

Tabii ki pek çok yetişkinde görülen ve daha çocukluk döneminde başlayan astım da alerjiler arasında unutulmamalı. Genellikle genetik olarak nesiller boyunca aktarılabilen astımın en büyük belirtisi gece veya gündüz nefes almakta zorlanma, devamlı olarak öksürme ve göğüste sıkışma olarak kendisini göstermektedir. Astımın hayati tehlike taşıyan rahatsızlıklardan birisi olması nedeniyle en küçük şüphede bile doktorun kapısını çalmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.