Çocuğumla Oynayabileceğim Oyunlar Nelerdir

ÇOCUĞUMLA OYNAYABİLECEĞİM OYUNLAR NELERDİR?

Yayın Tarihi06 Kasım 2013 | EĞİTİM

Çocukların sağlıklı bir zihinsel gelişim için oyunlara ihtiyaçları olduğu uzmanlar tarafından sıklıkla belirtilmektedir. Her ne kadar yetişkinler bu durumu can sıkıcı bulsalar da oyunların onların hayal dünyalarını nasıl beslediğini ve fiziksel becerilerini de arttırdığını biliyoruz. Bu nedenle çocuğunuzla uğraşmamak için onu televizyon karşısına oturtmaktansa, onunla kaliteli bir şekilde vakit geçirmek amacıyla seveceği oyunları oynayabilir ve böylece gelecekte daha iyi bir yetişkin olmasına yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzla oynayabileceğiniz oyunların neler olduğuna dair fikirler almak isterseniz yazımızı okumaya devam edin.

Hem onun hem de sizin keyif alacağınız oyunlardan ilki elbette takma oyuncaklar veya puzzlelardır. Çocuğunuzun yaşına uygun basitlikte bulacağınız takma oyuncaklar veya puzzlelar sayesinde hem onun motor yeteneklerinin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz hem de nesneleri tanımlama yeteneklerinin gelişmesini sağlayabilirsiniz. Her bir parçanın geleceği konum ve bu konumun yarattığı sonuçları görmesi açısından onun bütünsellik algısını da arttıracak bu oyuncaklar sayesinde dikkat dağınıklığı gibi potansiyel rahatsızlıkların da erkenden önlemini alabilirsiniz.

Aynı zamanda evcilik oyunları da çocuğunuzun planlama kabiliyetini ve sorumluluk alma yeteneğini arttırabilecek oyunlar arasında yer almaktadırlar. Her ne kadar kızların evcilik oynamayı sevdikleri düşünülse de erkek çocuklar da bu konuda oldukça heveslidirler. Yemek yapma, etrafı düzenleme, oyuncak bebekle ilgilenme gibi onlarca farklı faaliyet sayesinde çocuğunuz hem yetişkinlikte sahip olacağı sorumlulukları yavaştan fark etmeye başlayabilir, hem de bu işleri nasıl koordine edebileceğini tahayyül edebilir. Tabii ki bunu sağlamak için tüm işleri kendi üzerinize almamalı ancak hepsini de onun yapmasını istememelisiniz. Böylece iş ve görev paylaşımını da ona en açık şekilde anlatmış olursunuz.

Çocuğunuz okuyacak yaşlara geldiyse ve özellikle çocuklar için hazırlanan çeşitli bilimsel dergileri anlayacak düzeydeyse, çeşitli deneyleri yaparak zihinsel gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Bu dergilerde yer alan deneyler, hem yaşlarına uygun şekilde hazırlanmışlardır hem de çocukların bilimsel bilgilere olan güvenleri pekiştirecek seviyededirler. Dolayısıyla açık zihinli, zamanına uygun ve kendini geliştirmeye yatkın bir evlat sahibi olmanın yolu onların bu deneylerini yapmalarında onlara yardımcı olmaktan geçmektedir.

Tabii ki bir klasik olarak çocuğunuzu parka götürmek gibi fiziksel aktiviteler de unutulmamalıdır. Sürekli olarak evde oynanan oyunlar fiziksel anlamda ona katkı sağlamayacaklardır ve açık havada, çeşitli oyuncaklar ile yapacağı egzersizler onun kemik ve kas gelişimine de yardımcı olacaktır. Pek çok anne babanın çocuğunun pislenmemesi için parklara götürmediğini dikkate alırsanız, ülkemizde bu konuda büyük sorunlar yaşandığını farkedebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.