Çocuğumla Nasıl İyi Vakit Geçirebilirim

ÇOCUĞUMLA NASIL İYİ VAKİT GEÇİREBİLİRİM?

Yayın Tarihi02 Aralık 2017 | EĞİTİM

Çocuklar her ne kadar kendilerini oyalama kabiliyetine fazlasıyla sahip olsalar da, onların aileleri ile iyi ve kaliteli bir zaman geçirmeleri, psikolojik ve zihinsel gelişimleri için büyük önem arzediyor. Zira çocuklar, yetişkinler ile geçirdikleri vakitte hem onlara karşı duygusal bağlarını geliştiriyorlar hem de gelecek yıllarda karşılaşacakları sosyal ortama dair fikirler ediniyorlar. Aile problemleri yaşayan bireylerin hayatlarının ilerleyen dönemlerinde sosyal problemler yaşamalarının en büyük sebeplerinden birisi de bu. Dolayısıyla çocuğumla nasıl iyi vakit geçirebilirim sorusunu sizler için yanıtlamaya karar verdik.

Öncelikle, çocuğunuzla bir arada ve aynı yerde, aynı zamanda bulunmanızın onunla vakit geçirmek olmadığını belirtmemiz gerekli. Zira odağınız çocuğunuz ile yaptığınız ortak aktivitede değil de başka bir yerdeyken, bunun kaliteli bir zaman geçirme olmadığı ortadadır. Pek çok anne baba, bilhassa da ikisi birden çalışıyorsa, günün akşamında çocuğuna yeteri kadar vakit ayırmakta zorlanıyor ve bu nedenle çocuk ailesinden aradığı desteği bulamıyor. Bu yüzden bu alışkanlığa bir son vermek gerekli.

Çocuğunuzla geçireceğiniz vaktin önemli bir kısmı, onunla sohbet etme şeklinde olmalı. Zira çocuklar için aileleri birer bilgi yuvasıdırlar ve onların anlattıkları şeyleri büyük bir merak ile dinleme eğilimindedirler. Ayrıca onunla yapacağınız sohbetler, onun bir birey olabilmesi için gerekli olan özgüveni sağlayacaktır ve sosyal yaşantısına da katkıda bulunacaktır. Pek çok anne baba çocuğunun anlattığı şeyleri pek de önemsemeden dinler ancak aslında onun için önemli olan pek çok şey, gelecekte de onun hayatını şekillendirmede büyük rol oynayacaktır. Dolayısıyla çocuğunuzla gerçek bir sohbet içerisinde olmayı unutmamalısınız.

Bunun yanında elbette birlikte yapacağınız özel etkinlikler de önem kazanıyorlar. Bu etkinliklerin illa ki pahalı, çok aksiyonlu ve hareketli etkinlikler olmasına gerek yok. Bazı çocuklar birlikte bir şeyler boyamayı, resimler yapmayı, enstrüman çalmayı ve hatta yazı yazmayı bile sevebiliyorlar. Dilerseniz ilgi duyduğu sporların müsabakalarına bile gidebilir, onunla hobilerine göre etkinlikler yapabilirsiniz. Basmakalıp aile-çocuk etkinliklerini birebir kopyalamak yerine çocuğunuzun özelinde bir program belirlemeniz, hem onun hem de sizin aldığınız keyfi arttıracaktır.

Özellikle PC ve konsol oyunları gibi uzun saatler ekrana bakmayı gerektiren aktiviteleri gerçekleştirecek olan aileler ise bu etkinliklere süre kısıtlaması koymayı unutmamalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.