Çocuğumla Nasıl İletişim Kurabilirim

ÇOCUĞUMLA NASIL İLETİŞİM KURABİLİRİM?

Yayın Tarihi15 Ekim 2013 | EĞİTİM

Çocuklarla iletişim kurmak her ne kadar ülkemizde pek zor bir konu gibi algılanmasa da, doğru şekilde çocuğu yetiştirebilmek ve onu sağlıklı bir birey olarak topluma kazandırmak için aile içi iletişimi doğru şekilde gerçekleştirmek gerekiyor. Çocuklar henüz küçükken onlarla iletişim kurmak ergenlik dönemine göre çok daha kolaydır ve pek çok aile bu kısmı zaten başarı ile atlatır. Fakat iş ergenliğe geldiğinde, yavaş yavaş bir birey olmaya başlayan çocuğunuzla nasıl iletişim kurabileceğiniz konusunda kafanız karışmaya başlayacaktır.

Zira bu dönemde çocuğun hem fiziksel, hem ruhsal, hem de toplumsal olarak yaşadığı değişiklikler onun karakterinin değişmesine ve yıllardır bildiğiniz çocuğunuzun bambaşka bir hale bürünmesine neden olur. Bu dönemde çocuğunuz ile eskisi kadar kolay iletişim kuramadığınızı ve hızlı değişim nedeniyle afalladığınızı göreceksiniz. Eğer bu döneme önem vermeden eskisi gibi sürdürmeye çalışırsanız, büyük ailevi tartışmalarla karşı karşıya kalmanız ve gelecek için kötü kararlar vermeniz de mümkün.

Karşımıza çıkan en büyük problemler arasında, ergenlikteki çocukların her şeyi ailelerinden saklamaları vardır ve bu problemde suç sadece çocukta değildir. Aileler genellikle çocuklarının kendi kendilerine ve bağımsız olarak yapmak istedikleri şeylerde kızma, azarlama, izin vermeme, dinlememe ya da fazla nasihat etme gibi yöntemlere başvururlar ve çocuğun çocukluk dönemindeki gibi davranmasını beklerler. Halbuki artık o bir birey haline gelmeye başlamıştır ve kendi hayatına dair bazı kararlar almak istemektedir. Aile bu kararlara karşı çıkmaya ve dinlememeye başladıkça çocuk da yavaş yavaş hayatını onlara anlatmaktan vazgeçecektir. Çocuğunuzun sizinle aynı şeyleri yapması gerektiği fikrini aklınızdan çıkarmalı ve onu gerçekten dinleyerek bir fikir birliğine varmayı tercih etmelisiniz.

İletişimi doğru kurmanın yanında artık çocuğunuzun daha fazla özgürlük ihtiyacı duyduğunu da unutmamalısınız. Bu özgürlük ihtiyacı arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirmekten tutun da keyif aldığı farklı etkinliklere katılmaya kadar oldukça geniş skalada olabilir. Kendine zarar vermedikçe ve yerine getirmesi gereken sorumlulukları atlamadıkça ona belli alanlarda özgürlük vermeli ve dizinizin dibinde oturmasına neden olmamalısınız. Böyle bir yöntem gelecekte çocuğunuzun size fazla bağlı olmasına ve kendi ailesini kurduğunda sorunlar yaşamasına neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.