Çocuğumda Egzama Var, Ne Yapmalıyım

ÇOCUĞUMDA EGZAMA VAR, NE YAPMALIYIM?

Yayın Tarihi07 Ocak 2014 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Egzama genellikle belli bir yaştan sonra hayat düzeni ve stresten dolayı yetişkinlerde ortaya çıkabiliyor ancak çocuklarda da oldukça sık rastlandığı bir gerçek. Genellikle genetik sebeplerden dolayı ortaya çıkan egzamanın belirtileri ciltte kızarıklık ve kaşınma gibi istenmeyen durumlarla ortaya çıkıyorlar. Özellikle belli maddelere karşı varolan alerjiler nedeniyle de ortaya çıkabilen çocuk egzamasının önlemlerini bir an önce almak gerekli. Zira çocuklar tenlerindeki yaralarla oynamaya daha meyilliler ve aynı zamanda yaraların verdiği hisler onların oldukça huzursuz olmasına neden olacaktır.

Genellikle ilk olarak yüzdeki kızarıklıklar ile kendisini ortaya çıkaran egzama, ilerleyen aylarda diğer organlara ve özellikle kol ve bacaklara sıçrama eğilimi gösterir. Cilt kuruluğu ile birlikte seyreden egzama, tedavi edilmezse maalesef bütün vücuda yayılabilir. Pek çok bebeğin ve çocuğun tükettikleri besinler nedeniyle egzama sahibi oldukları bilinmektedir ve bu nedenle hangi besine karşı alerjiye sahip olunduğu bilinmezse tüm tedavilere rağmen egzama devam edecektir.

Bahsettiğimiz bölgelerde kendiliğinden ortaya çıkan kızarıklıklarla karşılaştığınızda egzamadan şüphelenebilirsiniz ve hem kendinizde hem de akrabalarınızda egzama, alerji gibi rahatsızlıklar varsa bunun bebeğinize geçmiş olma olasılığını da dikkate alabilirsiniz. Dolayısıyla bir an önce doktora giderek muayene olmasını sağlamalı, eğer egzama varsa tedavi sürecinin başlamasını sağlamalısınız.

Muayene sonrasında egzama varsa çocuğunuzun hangi maddelere karşı alerjisi olduğunun belirlenmesi için bir dizi zararsız test uygulanacaktır. Eğer bu maddeler besinlerden oluşuyorlarsa kesinlikle bu besinlerin çocuğun beslenme düzeninden çıkarılması gerekmektedir. Alerjilerin egzamanın yanında hayati tehlikelere ve ölümlere bile neden olabildiklerini aklınızdan çıkarmamalısınız. Ayrıca doktorunuzun önereceği nemlendirici kremler sayesinde egzamanın etkilerini biraz daha azaltabilirsiniz.

Egzama rahatsızlığı boyunca çocuğunuz oldukça ciddi bir kaşınma ve yanma hissedeceği için onu olabildiğince rahat ettirecek şekilde giydirmeli ve temizliğini yumuşak, zararsız kimyasallar ile sağlamalısınız. Özellikle yün kıyafetlerin sağlıklı insanları bile kaşındırdığını dikkate alırsanız onların egzamalı bir çocukta nasıl sonuç vereceğini tahmin edebilirsiniz.

Ayrıca rahatsızlığın başka deri hastalıkları ile karışabilmesinden dolayı kendi kendinize tanı koymamanız ve belirtileri görür görmez bir çocuk doktoruna başvurmanız önemlidir. Kendi kendinize yapmaya çalışacağınız herhangi bir tedavi onun çok daha kötü hale gelmesine neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.