Çocuğuma Zeka Testi Yaptırmalı mıyım En Geçerli Zeka Testleri

ÇOCUĞUMA ZEKA TESTİ YAPTIRMALI MIYIM? EN GEÇERLİ ZEKA TESTLERİ

Yayın Tarihi17 Kasım 2017 | EĞİTİM

Çocuklarda zihinsel becerileri kullanabilme düzeyini ölçen testlere zeka testi denir. Peki, bu testler neden yapılır, neden yapılmalıdır? Hem bu soruyu cevaplayalım, hem de çocuğunuz için yaptırabileceğiniz zeka testlerini tanıtalım.

Yukarıdaki tanımda ifade edildiği gibi, zeka testleri, çocukların zihinsel becerilerini ölçüyor. Bu tanım aynı zamanda çocuğunuzun güçlü yönlerini keşfetmek anlamına da geliyor. Dolayısıyla, yalnızca zihinsel problemlerin olup olmadığını ölçümlemek için değil; parlak zeka veya üstün zeka potansiyelini tespit etmek için de zeka testi yapılabilir.

Özellikle üstün zeka düzeyindeki çocukların belirlenmesi için eğitim kurumlarında zeka testlerinden yardım alınır. Birçok test uzman eşliğinde yapılırken, evde çocuğunuzun becerilerini ölçebileceğiniz farklı testler de mevcuttur. Hemen bu testleri inceleyelim:

ÇOCUKLAR İÇİN EN GÜVENİLİR ZEKA TESTLERİ

  • Wisc-r Zeka Testi: 1939 yılında David Wescler tarafından yetişkinlere yönelik hazırlanan bu testin zamanla düzenlenip, çocuklar için olanı da geliştirilmiştir. Dünya genelinde kabul gören Wisc-r zeka testi 6 yaş – 16 yaş arası çocuklar için uygundur. Uzman eşliğinde ve yaklaşık 60-90 dakika sürmektedir.
  • MentalUP Zeka Testi: Aslında MentalUP, tam olarak bir zeka testi değildir ancak çocuklara sunduğu zeka oyunlarından elde edilen sonuçları, yüzbinlerce çocukla karşılaştırıp, grafiksel performans raporları vererek test işlevi de görmektedir. Diğer tüm testlerden daha fazla tercih edilmesinin sebebi, uzman gerektirmiyor olmasıdır. Yani, MentalUP ile çocuğunuzun zihinsel becerilerini, kendiniz de test edebilirsiniz. MentalUP; doktorlar, çocuk gelişim uzmanları ve Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilmiş, pedagojik ürün sertifikalı bir uygulamadır. 4 yaş ve üzeri tüm çocuklar için uygundur. Hem test, hem de gelişim imkanı sunar.Kaynak: https://www.mentalup.net/blog/zeka-testi-(iq-testi)
  • Leiter Zeka Testi: Tıpkı bu yazıda bahsettiğimiz diğer testler gibi, dünya genelinde en çok kullanılan zeka testlerinden biridir. Güvenilirliği ıspatlanmış bu test, 2 yaş – 18 yaş arası çocuk ve gençlere uygulanabilmektedir. Leiter zeka testi, montessori oyuncaklarına benzer materyallerle yapılır. Çocuğa bir model ve modele ait parçalar verilir. Çocuk, parçayı doğru yere yerleştirdikçe yeni bir parça daha verilir. Dolayısıyla, her yaş için farklı model ve parçalar belirlenmiştir. Leiter zeka testi uzman eşliğinde yapılan bir testtir.
  • Stanford Binet Zeka Testi: Hem üstün yetenekli çocukların, hem de zihinsel yetenekli çocukların tespit edilebilmesi için uygulanan testtir. Alfred Binet ve Theodore Simon tarafından geliştirilen Stanford Binet, ilk kez resmileşen zeka testidir. Bu test, her yaş çocuğa uygulanır ve sonuçlar kendi yaş grubuyla karşılaştırılır. Testten elde edilen sonuç, kendi yaş grubunun ortalamasına denk geliyorsa çocuğun normal zeka düzeyi nde olduğu ifade edilir. Uzman eşliğinde yapılan bir testtir.

ÜSTÜN ZEKA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çocuğunuz üstün zeka potansiyelinde olabilir. Bunu tespit etmenin en iyi yolu zeka testleri olsa da bazı belirtiler test yaptırma konusunda motivasyonunuzu artıracaktır. Aşağıdaki videoyu izleyin.

Bu belirtileri çocuğunuzda görüyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.