Çocuğum Yetişkin Gibi Davranıyor

ÇOCUĞUM YETİŞKİN GİBİ DAVRANIYOR

Yayın Tarihi15 Temmuz 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Son senelerde çocuk yetiştirme konusunda çok farklı görüşler aileler tarafından değerlendiriliyor ancak iş çocuklara geldiği zaman bazen gereksiz bir tolerans sınırı genişliğine sahip olabildiğimiz de bir gerçek. Çocuklara verilen sınırsız özgürlükler ve ailelerin yanlış tavırları, maalesef son dönemlerde birer yetişkin ve hatta ebeveyn gibi davranmaya başlayan çocukların ortaya çıkmasına neden oldu. Halbuki çocuğun çocuk gibi, ebeveynlerin ise yetişkin gibi davranmaları gerekiyor. Dolayısıyla çocuğum yetişkin gibi davranıyor diyenler için bu işin detaylarına biraz inmeye karar verdik.

Maalesef çocuklarla arkadaş olunması gerektiği fikri bir süredir aileler tarafından benimsenmiş durumda ve bu durum anne babaların çocukları ile olan rollerinin karışmasına neden oluyor. Zira çocuklar dünyayı keşfederken onun belli sınırlarının da olduğunu öğrenmek zorundalar lakin ailelerin çok geniş ve çocuklarına sınırsız imkanlar sunma eğiliminde olmaları, ailenin rolünün azalmasına ve çocuğun dış dünyaya karşı daha korumasız hale gelmesine neden oluyor. Ailesindeki genişliği dışarıda bulamayan çocuk, bir süre sonra bu dersi daha zor bir yoldan öğrenmek zorunda kalıyor.

Ebeveynler çocukları ile çocuk olma fikrine de kendilerini kaptırmış durumdalar. Elbette ki anne babalar ile çocuklar arasında belli bir samimiyetin, yakınlığın ve arkadaşlığın bulunması gerekiyor ancak bunu yaparken çocukla çocuk olmak, çocuk gibi konuşmak da gerekmiyor. Dolayısıyla çocukla günlük hayattaki herhangi bir konuyu veya tarih, felsefe, bilim gibi konuları konuşabilirsiniz ancak bunu yaparken bir aptalla konuşur gibi değil, yetişkin gibi konuşmanız, gerekirse ek açıklamalar yapmanız gerekli. Zira çocuklar ailelerini bir idol olarak görürler ve kendinizi küçük düşürmeniz çocuğun gözündeki değerinizi de düşürecektir.

Çocuğun her tercih anında tercihi ona bırakmak da maalesef yapılan bir diğer hata. Zira çocuk henüz kendi hayatına dair kararları verebilecek kapasitede değildir ve bu tip önemli kararları ailelerin çocuğu gözeterek vermesi gerekmektedir. Karara dair çocuğa sınırsız yetki vermek, maalesef sizin kendi otoritenizden taviz vermenizden başka bir işe yaramayacaktır.

Koyulan bu sınırlar çocuğun özgürlüklerine müdahale edilmesi için değil, onun kendini koruyabilmesi için gerekli. Dış dünya henüz onların adaptasyon yeteneklerinin çok ötesinde ve aileler özgürlükleri sınırlamadan ancak çocuğu da şımartmadan otoritelerini korumak zorundalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.