Çocuğum Uyurken Çok Terliyor

ÇOCUĞUM UYURKEN ÇOK TERLİYOR

Çocuklarımızın sağlığı için çok pimpiriklendiğimiz ve bu nedenle onları en iyi halde görmek için çaba gösterdiğimiz bir gerçek. Ancak zaman zaman bizleri korkutacak şekilde terleme, ateşlenme ve öksürme gibi rahatsızlıklara sahip olmaları, bu konularda soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Anne baba adaylarının en çok dile getirdikleri bu sorulardan bir tanesi ise çocuğum uyurken çok terliyor, ne yapmam gerek sorusudur. Zira çocukların terlemesini yer yer normal kabul etmek mümkün olduğundan sizlere bu konuda biraz daha detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Çocukların ter bezleri, bizdekinin aksine küçük bir hacme sıkışmak zorundadırlar ve bu nedenle birim alanda çok daha fazla terleme ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. Çünkü çocuklardaki ter bezlerinin salgıladığı ter miktarı, neredeyse yetişkinler ile aynı düzeydedir ancak küçük bir alan içerisinde aynı teri dışarı gönderdikleri için maalesef bu durum çocukların çok fazla terlediği algısını doğurur. Bu sebeple sıradan günlük terlemelerde çok fazla artış olmadığı sürece normal karşılanmalıdır.

Uyurken terleme ise bilhassa bebeklerde görülen bir durumdur ve böylesi sorunlarla karşılaşmamak için bebeği üşümeyeceği ancak terlemeyeceği bir odada bulundurmak, ayrıca üstünü örterken de ipin ucunu kaçırmamak gerekmektedir. Bebeklerin yetişkinlerden daha zorlu bir şekilde nefes almaları, günlük uykuları içerisinde de terleme miktarlarını arttırmaktadır.

Fakat uyurken veya uyumaz durumdayken normalde karşılaşılmayan, rutin dışı miktarlarda bir terleme ile karşılaşmanız halinde bir an önce çocuğunuzun kıyafetlerini temiz ve kuru kıyafetlerle değiştirmeniz, ardından da bir doktora görünmesini sağlamanız gerekli. Her ne kadar kısıtlı bir miktar terleme normal rutin olsa da, fiziksel aktivite olmadığı halde çok fazla terlemesi sıradan olmayan bir durum olduğundan dikkatle incelenmelidir.

Sindirim sistemi, solunum yolları ve kalp damar rahatsızlıkları çocuklarda aşırı terlemenin sebepleri arasında bilinmektedir ve bu nedenle sık sık ter içinde kalan çocuklarda doktorun da önerileri dahilinde ilk olarak bu sistemlerin araştırılmaları gerekmektedir. Lakin ateşe veya terlemeye sebep olabilen virütik ve bakteriyel hastalıklar da uyku sırasında artan vücut sıcaklığından dolayı standart dışı terlemelerin bir sebebi olabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.