Çocuğum Üstün Zekalı, Ne Yapmalıyım

ÇOCUĞUM ÜSTÜN ZEKALI, NE YAPMALIYIM?

Pek çok anne ve baba, çocuğunun gelişimini takip etmek için elinden geldiğince çaba gösteriyor ve bunlardan bir kısmı çocuğunun üstün zekalı olduğunu ve çok iyi gelişim gösterdiğini düşünüyor. Halbuki üstün zekanın bazı belirtileri olsa da, bunların profesyonel olmayan kişiler tarafından anlaşılması neredeyse imkansız ve bu yüzden kendi kendinize ona üstün zekalı muamelesi yapmamanız gerekiyor. Sizler için çocuğum üstün zekalı, ne yapmalıyım sorusunun cevabını araştırdık.

Öncelikle, herhangi bir adım atmadan önce, onun gerçekten üstün zekalı olup olmadığını iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Bu iş için 6-16 yaş aralığında WISC-R adlı bir test, 2 yıl 6 ay – 7 yıl 3 ay yaş aralığındaki çocuklarda ise WPPSI adlı bir test kullanılıyor. Yani üstün zekalı çocukların tespitinde sadece anne babaların gözlemleri değil, ölçülebilir bazı kriterler göz önüne alınıyorlar. Bunlara ek olarak psikologlar ve öğretmenler tarafından yapılan değerlendirmeler de üstün zekalı çocukların tespit edilmesinde bir diğer kriter. Zira pek çok aile, hiperaktif çocukların üstün zekalı olduğu kanısına varabiliyor ve bunun yanında erken okumaya başlama, erken konuşma gibi şeylerin üstün zeka belirtisi olduğunu sanıyor. Halbuki bunlar tek başlarına bir şey ifade etmiyorlar ve sadece çocuğun belli şeylere ciddi bir eğiliminin olduğunu gösteriyorlar.

Üstün zekalı olan çocukların eğitimi için kurulmuş olan bazı okullar mevcuttur ve bu okullarda onların ihtiyaçlarına yönelik eğitim programları düzenlenmektedir. Pek çok durumda, çocuk öncelikle normal okuluna devam ederken, bir yandan da kendine özel programların olduğu bu okula da devam etmektedir.

Zeka bakımından üstün olan çocukların konsantrasyon konusunda çok daha ileride olmaları, onların hiperaktivite bozukluğuna sahip çocuklardan ayırt edilebilmelerini sağlamaktadır. Uzmanlar aileleri de çocuklarını nasıl destekleyecekleri konusunda bilgilendirerek onlara yön gösterdikleri için, kendi kendinize çocuğu yönlendirmek yerine uzmanların bu konuda görüşlerine değer vermelisiniz. Çocuğu üstün zekalı olduğuna dair sürekli pohpohlamak, onda gelişim bozukluklarına sebep olabileceği için bu konuda böbürlenip durmaktan da sakınmalısınız. Onun eğitimi kendine özel bir programa sahip olmalı fakat sürekli olarak diğer çocuklardan üstün olduğu algısını doğurmaktan da kaçınmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.