Çocuğum Şurup İçmiyor

ÇOCUĞUM ŞURUP İÇMİYOR

İlaç içmeyi bırakın çocukları, yetişkinler bile pek sevmez ve bu nedenle çocuğum şurup içmiyor diyen anne babalar, biraz da çocuğun bu konuda neden ısrar ettiğini anlama yolunda adım atmalılar. İlaçlar bizlere her zaman hastalıkları hatırlatırlar ve bu nedenle anılarımızda güzel bir yer bırakmazlar. Bunun yanında pek çok ilacın kötü bir tada sahip olması, onları iyice uzak durulması gereken bir şey haline getirir. Lakin şuruplar genellikle çocukların biraz daha kolay ilaç alabilmeleri için hazırlanmışlardır ve bazen onları ikna edebilmek için uğraşmak gerekebilir. Sizler için çocuğunuzun mutlaka içmesi gereken ilaçlar varsa, neler yapabileceğinizi biraz değerlendirdik.

Öncelikle, çocuklara ilaç içirirken, sizin ruh durumunuzun onun üzerinde çok büyük etkileri olduğunu idrak etmelisiniz. Pek çok anne baba maalesef ilaç içirme esnasında çok ciddi ve endişeli bir görünüme sahip olur, bu da çocuğun kendine kötü bir şey yapılıyor algısına kapılmasına sebep olur. Israrcı, kızgın, endişeli, aşırı ciddi br tavır takınmak yerine güleryüzle ona yaklaşırsanız, tepkilerinin değiştiğini de fark edeceksiniz.

Bazı ilaçlar birden fazla kaşık halinde alınmayı gerektirebiliyorlar ancak hepsini tek seferde ona vermeye çalışmak tepki göstermesine sebep olabilir. Eğer doktor bu konuda bir sıkıntı olmadığını düşünürse ilacı farklı zamanlarda birer kaşık halinde verebilirsiniz. Böylece tek seferde onu zorlamak yerine parçalara bölerek tepkisini azaltabilirsiniz. Ancak özellikle tablet ya da hap formunda olan bazı ilaçların kesinlikle bölünmemeleri gerektiğini unutmayın. Zira bazı ilaçlar midede erimek üzere tasarlanmışlardır ve içeriklerini ortaya çıkarmak zararlı olmaktadır. Bu konuda eczacınızdan veya doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

İlaçları onun sevdiği içeceklerin içerisine karıştırmak veya yoğurt ile birlikte sunmak da güzel bir çözüm olabilmektedir. Eğer içirmek istediğiniz şurup besinlerle etkileşime girmiyorsa bunu yapabilirsiniz ve bu konuda yine eczane veya doktor size yardımcı olacaktır. Kafanıza göre iş yapmamaya çalışın çünkü bazı ilaçlar bazı besinlerin içerisindeki maddeler ile kötü yönde etkileşime girerek sağlığa zarar verebiliyorlar.

Çocuğunuza ilaç vermeden önce kesinlikle doktora danıştığınızdan ve kendi kendinize ilaç vermediğinizden emin olmalısınız. Zira kontrolsüz ilaç kullanımı çocuklarda gelişim bozukluklarına yol açarak onlara yetişkinliklerinde bile zarar verebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.