Çocuğum Sınava Hazırlanıyor Ne Yapmalıyım

ÇOCUĞUM SINAVA HAZIRLANIYOR, NE YAPMALIYIM?

Yayın Tarihi22 Aralık 2015 | EĞİTİM

Neredeyse her ailenin en azından bir çocuk sahibi olduğunu düşünürsek, herkesin eninde ya da sonunda karşılaşacağı en önemli problemlerden bir tanesi tabii ki çocukların sınavlara girme süreci. Hem okuldaki sınavlar hem de üniversiteye veya liseye giriş için uğraşması gereken sınavlar, çocukları olduğu kadar aileleri de strese sokuyor ve herkes bu stresten bir şekilde etkileniyor. Çocuğum sınava hazırlanıyor, ne yapmalıyım sorusunu kendine soran aileler ise genellikle cevap bulmakta zorlanıyorlar. Sizler için bu sorunun cevabını araştırdık ve bunlara biraz değinmeye çalışacağız.

Çocuklarımızın sınavlardan önce büyük bir stres altına girdikleri biliniyor. Hatta pek çok çocuk sınav stresini daha sınava girmeden yaşamaya başlıyor ve bu nedenle bazen sınava çalışmaktan bile vazgeçebiliyor. Çocuğunuz sınavını önemsemiyor ve çalışmıyor gibi duruyorsa onu hemen tembellikle suçlamamalı, ilk olarak kaygısının ne kadar yüksek olduğunu anlamalısınız. Pek çok çocuk, ailesi tarafından doğru bir şekilde motive edilmediği için sınavlarda başarılı olamıyor ve aileler onları motive etmekten ziyade yollarına adeta taş koyuyorlar.

Çocuğunuzda sınav stresi gördüyseniz veya derslerine çalışmıyorsa, ilk olarak onu iğneleyici sözleri kenara bırakmalı, devamlı olarak ders çalışmasını telkin etmemelisiniz. Genellikle derslerine zaten çalışmayacak bir çocuk bu tip iğneleyici sözlerle hiç çalışmaz, bunun yanında çalışma potansiyeli olan çocuk da anne babanın bu tutumu yüzünden çalışacağı varsa da artık sınav çalışmalarını bir kenara bırakır.

Ebeveynlerin bu konuda takınmaları gereken temel tutum, onun moralini düzeltecek ve sınavın bir son olmadığına dair yapacakları konuşmalardır. Sevdiği şeyleri yapması ve kafasını dağıtması için onu motive edebilir, sınavda başarısız olsa bile onu seveceğinizi aktarabilir, sınav çalışmalarının ardından hep beraber keyif alacağınız aktivitelere katılacağınızı söyleyebilirsiniz. Her çocuğun motivasyon kaynağı farklıdır ve onu neyin mutlu edeceğini, biraz gaza getireceğini onu en iyi tanıyan kişi olarak siz bilmelisiniz.

Evdeki çalışma ortamı da çok önemli. Çocuğunuz sınava hazırlandığı halde devamlı olarak misafir kabul ediyor, gürültüye sebep oluyor, devamlı olarak odasına giriyorsanız çocuğunuzun sınava hazırlanma süreci daha zorlu geçecektir. Onun için en uygun sınav ortamının yaratılması, bunun yanında çocuğu kaygılandırmamak için anne babaların da kendi kaygılarından biraz kurtulmaları gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.