Çocuğum Parmağını Emiyor, Ne Yapmalıyım

ÇOCUĞUM PARMAĞINI EMİYOR, NE YAPMALIYIM?

Yayın Tarihi15 Şubat 2014 | EĞİTİM

Parmak emmek küçük çocukların büyük kısmında rastlanılan davranışlardan bir tanesidir ve özellikle uykudan önce veya uyku sırasında parmak emmek de alışılageldik bir durumdur. Ancak zaman zaman bu alışkanlık daha ileri yaşlarda da görülebilmektedir ve aynı zamanda uyku dışı vakitlerde de sıklıkla sürdürülmektedir. Anne ve babaları telaşlandıran aşırı parmak emme davranışı tahmin edebileceğiniz gibi pek de sağlıklı değildir ve bu konuda dikkatli davranılması gerekir.

Bilhassa üç veya dört yaşına kadar çocuklarda devam etmesi muhtemel olan parmak emme, doğumdan itibaren çocukta görülebilir ve tahammül edilebilir yaş sınırları arasındadır. Fakat daha ileri yaşlarda bunun devam etmesi farklı ruhsal veya fiziksel rahatsızlıkların belirtisi olabilir ve önlemlerin alınmasını gerektirir. Özellikle annenin ve ebeveynlerin çocuğa yeteri kadar ilgi göstermemesi, onun yanında olmaması ve ona sert davranması gibi hoş olmayan davranışların parmak emme süresini oldukça uzattığı bilinmektedir.

Aynı zamanda gergin olan ve stres altında bulunan, kendini yalnız hisseden ve vaktini doldurmak, kafasını dağıtmak isteyen çocukların parmak emmeye başvurdukları da görülmektedir. Maalesef ülkemizde parmak emme davranışını engellemek için aileler çocuklarını bu konuda utandırmaya çalışmaktadırlar veya çeşitli cezalar, azarlamalar ile vazgeçirmeye çalışmaktadırlar. Ancak bu tip sert önlemlerin çocuğu daha da fazla parmak emmeye yönlendirebileceği veya parmak emme bırakılsa bile aileye güveni zedeleyebileceği unutulmamalıdır.

Bu tip kötü davranışlar yerine çocuğun boş vakitlerini değerlendirebileceği ve onun ilgisini çeken çeşitli oyunlar ve aktiviteler bulunmalı, bir yandan da parmak emmeyi bırakması ya da daha az emmesine karşılık olarak çeşitli övgüler, ödüller verilmelidir. Böylece hem aile arasındaki iletişim sıkıntısı ortadan kaldırılabilir hem de çocuk kırılmadan kötü bir davranışı ortadan kaldırılabilir.

Uykudan hemen önce ve uyku sırasında parmak emme de ileri yaşlara doğru hem çeşitli diş ve ağız sorunlarına yol açabilmektedir hem de çocuk bu durumun farkında olmayabileceği için onu bundan vazgeçirmek daha zor olabilmektedir. Eğer ilk olarak uyurken parmak emiyorsa ellerini onu uyandırmadan ağzından çıkarmaya başlarsanız, daha sonra uyumadan ellerini ağzından almak için davranmanız durumunda daha az direniş ile karşılaşabilirsiniz. Eğer sorunların üstesinden uzun uğraşlara rağmen gelemiyorsanız uzman bir doktora danışmayı da unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.