Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor Ne Yapmalıyım

ÇOCUĞUM OKULA GİTMEK İSTEMİYOR, NE YAPMALIYIM?

Yayın Tarihi19 Eylül 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Çocuğum okula gitmek istemiyor, ne yapmalıyım feryadı, genellikle okulların açıldığı bir kaç hafta boyunca anne babaların en büyük şikayetleri arasında yer almaktadır ve bu nedenle pek çok kişi onu okula gönderebilmek için elinden geleni yapmaya çalışır. Ancak özellikle okula ilk defa başlayacak olan çocuklar, maalesef bu süreçte biraz zorluk çıkarırlar ve yepyeni bir çevreye dahil olmanın getirdiği gerilimi üstlerinden atamazlar. Zira çocuk ömrünü anne babasının yanında geçirmiştir ve ondan bir anda gününün büyük kısmını başka bir yerde geçirmesini beklemek maalesef pek çok zorluk çıkarır.

Bazı çocuklar hem fiziksel hem de zihinsel yönden okula hazırdırlar ve bu alışma döneminde hiç zorluk çıkartmadan gidip gelirler. Ancak özellikle duygusal yönden eksik olan çocuklar ile kavrama kabiliyeti henüz yeterince gelişmemiş olanlar, iki üç hafta kadar süren okula alışma sürecinde büyük problemler yaşarlar. Bu nedenle okul zamanı gelmeden çok önce çocuğun evde yaşına uygun oyunlar ve aktiviteler ile desteklenmesi, ayrıca sosyal anlamda aktif tutulması gerekmektedir. Lakin bu dönem çoktan geçtiyse ve okul zamanı geldiyse yine de yapabilecekleriniz var.

Bu nedenle çocuğunuzun okul konusunda sahip olduğu kaygıları onun ağzından dinleyin ve fikirlerini dinlemekten, anlamaktan çekinmeyin. Ayrıca bu süreçte onunla tartışır gibi her duygusuna, düşüncesine bir cevap vermeyin ve bu düşüncelerine saygı duyun. Eğer sizin cevaplamanızı istediği bir soru sorarsa, ona dürüst ve doğru cevaplar verin. Anne babalar çocuğu kandırarak onu okula göndermek isterler ancak bu maalesef çocuğunuzun size olan güveninin zedelenmesine sebep olacaktır.

Bazen çocuklar okulla ilgili sadece belli şeylerden korkarlar ve bu nedenle o korkularını hafifletmek için onunla okula gidebilirsiniz. Örneğin dışarıya nasıl çıkacağını bulamamaktan korkan çocuğunuzu, siz onun yanındayken bir kaç defa okula sokup çıkartabilir, ona çeşitli odaların ve sınıfının yerlerini gösterebilir, bundan korkulacak bir durum olmadığını anlatabilirsiniz.

Özellikle ilk günlerde bir kaç ders boyunca yahut teneffüslerde çocuğunuzla birlikte olmanız da işe yarayabilmektedir. Ancak bunu çok abartmayın ve bir kaç gün içerisinde yavaş yavaş okuldaki varlığınızı azaltarak bunu ona açıklayın. Sınıfı ve öğretmeni ile vakit geçirip onlara alıştıkça size duyduğu ihtiyaç da azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.