Çocuğum Neden Çok Stresli, Ergenlerde Stres

ÇOCUĞUM NEDEN ÇOK STRESLİ? ERGENLERDE STRES

Pek çok anne baba maalesef evlatlarının hem çocukluk hem de ergenlik döneminde yetişkinler kadar stresli olmalarının imkansız olduğunu düşünür. Elbette gençlerin bir aile geçindirme gibi dertleri henüz mevcut değildir ancak onların da stres yaşamalarına ve hayat kalitelerinin düşmesine neden olan etkenler vardır ve bu stres miktarı onların zihinsel olgunluklarına göre yetişkinlerin stresi kadar ciddi bir meseledir. Çocuğunuzun yaşadığı strese bir şımarıklık gözüyle bakmamalı ve bunun arkasındaki nedenleri araştırmalısınız. Çocuğum neden çok stresli veya ergenlerde stres nasıl olur sorularının cevaplarını kısaca sizlere vermeye çalışacağız.

Çocukların sorumluluklarını hafife almaktan vazgeçerek ilk adımı atmamız gerekiyor. Zira okulda verilen ödevlerden tutun da okul dışı aktivitelere yetişme telaşı, kendini arkadaşlarına kabul ettirme zorlukları, zaman içerisinde oturtmaya çalıştıkları kişilikleri ve alışkanlıkları, çevre baskısı, çeşitli psikolojik yahut fiziksel rahatsızlıklar, aile içi huzursuzluklar ve anlayışsız ebeveynler gibi pek çok konu onların ciddi birer stres yaşamasına neden olur. Özellikle ergenlik döneminde bu stres daha da artar. Zira ergenlikte hem fiziksel hem de ruhsal yüzlerce değişiklik meydana gelir ve çocukların sağlıklı bir yetişkin olabilmeleri için bu çalkantılı dönemi olabilecek en az hasarla atlatmaları gerekmektedir.

Stres elbette hayatlarımızda bir miktar bulunması gereken ve bizleri bir şeyler yapmaya iten güçlerden bir tanesidir. Ancak kişinin başa çıkamayacağı düzeyde endişe ve sorumluluklar ile yüzleşmesi durumunda stres hayatı durduracak etkilerde bulunabilir ve uzun dönemli bir depresyona neden olabilir. Bu anlamda çocuğunuzun ne kadar stresli olduğunu kestirmeli ve onu rahatlatmak için şımartmadan elinizden geleni yapmalısınız. Strese girmemesi için onun tüm sorumluluklarını almanız da tam tersi etkide bulunacaktır ve yapacak hiç bir şeyi olmaması nedeniyle stresi çoğalacaktır. Mümkün mertebe onu zorlamayacak ancak sorumluluk bilincini geliştirecek sorumluluklarla başbaşa bırakmalısınız.

Sık sık anne babaların anlayışsız yaklaşımları ve çocukların kendilerini ailelerine sevdirmek için uğraşmaları da ciddi stres kaynakları arasındadır. Zira çocuğun dünyası gerçek bir yetişkin olana dek neredeyse tamamen ailesinden oluşmaktadır ve bu durumda kendini en önemli gördüğü topluluk olan ailesine karşı sorumlu hissetmektedir. Onun kendini ailesinde güvenli hissetmesi ise elbette sizin sorumluluğunuzdadır.

Eğer çocuğun stres kaynaklarını bulamıyor yahut bunun üstesinden nasıl gelebileceğinizi bilmiyorsanız çocuk ve ergenlik psikolojisine hakim uzmanlarla birlikte çalışmanız ve sorunları oluşturan etkenleri ortadan kaldırmanız gerekmektedir.

One Response to ÇOCUĞUM NEDEN ÇOK STRESLİ? ERGENLERDE STRES

  1. ayşe diyor ki:

    çok saolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.