Çocuğum Kıyafet Beğenmiyor

ÇOCUĞUM KIYAFET BEĞENMİYOR

Çocuklarımıza genellikle çocuk muamelesi yapmayı çok severiz ancak aslında onlar yetişkinlik yolunda adım atan bireylerdir ve bu nedenle yaşları ilerledikçe, gelecekte sahip olacakları alışkanlıkları ve tercihleri edinmeye başlarlar. Henüz çok küçükken kıyafet tercihleri konusunda pek seçici olmadığını, ona ne verirseniz giyeceğini görebilirsiniz ancak bilhassa ilkokul dönemi ve sonrasında, artık kıyafet hususunda daha dikkatli olacaktır ve çevresindeki diğer çocuklar ile kendisini kıyaslamaya da başlayacaktır. Dolayısıyla çocuğum kıyafet beğenmiyor diyen anne babalar, bu konuda hemen tartışma ve kavgalara girmek yerine biraz orta yol bulmak zorundalar.

Öncelikle, bulunduğu koşullara aşırı uyumsuz olmadığı sürece onun kıyafet tercihlerine çok fazla karışmamalısınız. Örneğin, karlı havada tişört giymek, yaz sıcağında kat kat giyinmek gibi sağlığına zarar verecek şekilde giyinmesinin onun için iyi olmadığını tatlı dille anlatmalısınız ancak mevsimine, konumuna uygun olduğu sürece hangi şeyi neyle ve nasıl giyeceğine çok fazla karışmamalısınız. Zira bu noktada onun kendi kişisel zevkine karışmaya başlıyorsunuz.

Eğer onu bu konuda yönlendirmek istiyorsanız elbette yapabileceğiniz şeyler de mevcut. Bunlardan birincisi, ona seçenekler sunabilmek. Sizin verdiğiniz kombini doğrudan beğenmemiş olabilir ancak onun istediği şey de uygun bir kıyafet değilse, ona uygun olduğunu düşündüğünüz bir kaç seçenek sunun ve seçmesine izin verin. Bu uygulama, ona kontrol sahibi olduğu düşüncesini verecektir ve seçim çok daha kolay hale gelecektir.

Bunun yanında sizin belirlediğiniz kıyafeti giymezse ona ceza vereceğinizi söylemekten kaçının ve her şeye hayır demekten de vazgeçin. Pek çok çocuk, neden bazı kıyafetleri o an giymemesi gerektiğini anlayacak kapasitededir ve siz de onun bu kapasitesine saygı duyun.

Yetişkinler gerektiğinde plan değişimleri yapabilirler ancak çocuklar planların neden bozulduğunu henüz anlayamazlar. Dolayısıyla istikrarlı ve planlara uygun bir hayat sürmeleri gerekir. Bu yüzden ona ertesi gün giyeceği kıyafeti bir gün önceden gösterebilir, böylece yarına dair bir endişe sahibi olmasına engel olabilirsiniz.

Onun kıyafet tercihlerini doğru bir şekilde değerlendirebilmesi için zaman kısıtlaması da koymayın ve dışarı çıkmadan bir süre önce giyinme sürecine başlayın. Böylece alelacele bir karar alınmadığını görecektir ve tercihini sizinle daha uygun şekilde yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.