Çocuğum İçin Para Biriktirmek İstiyorum

ÇOCUĞUM İÇİN PARA BİRİKTİRMEK İSTİYORUM

Eskiden anne babalarımız, genellikle 40’lı yaşlarına geldiklerinde emekli olabiliyorlardı ve böylece çocuklarına ilerleyen yaşlarında da kolayca maddi kaynaklar yaratabiliyorlardı. Ancak son senelerde yapılan değişiklikler ile şu an çalışan genç neslin neredeyse hepsi 60’lı yaşlarında emekli olacak ve bu yaşlara yakın işlerini kaybetmeleri halinde maddi kaynaklarını evlatlarına aktarmakta zorlanacaklar. Dolayısıyla belki şu anda o kadar önemli olmasa da çocuğum için para biriktirmek istiyorum sözü ilerleyen senelerde iyice popüler olacak. Sizler için çocuğunuzun geleceğini garanti altına almanıza yardımcı olacak bir kaç önerimiz olacak.

Çocuk Hesabı Açtırın

Pek çok bankanın, çocuklar için hazırlanmış hesabı bulunuyor ve aileler ellerindeki tasarrufları çocuk 18 yaşına gelene kadar burada biriktirebiliyorlar. Eğer 18 sene boyunca düzenli bir şekilde belli miktarlarda yatırımlarınızı buraya aktarırsanız, çocuğunuzun eğitimi için gerekli olan para muhtemelen üniversiteye başladığı zamanlarda hazır olacaktır. Dolayısıyla tasarruflu olurken bu tasarrufları doğru değerlendirmek önemli.

Oyuncakları Abartmayın

Çocuğunuza aldığınız her bir pahalı veya gereksiz fazlalıktaki oyuncak, onun geleceğinden çalıyor. Çünkü büyüdüğü zaman bu oyuncakların neredeyse hiç birini hatırlamayacak ve fazla oyuncaktan dolayı her zaman doyumsuzluk yaşayacak. Yaşına ve eğitimine uygun oyuncakları almaya çalışırken gereksiz masraflardan ve fazlalıklardan kaçınmalısınız. Hatta dilerseniz kendiniz ahşaptan oyuncaklar hazırlayabilir, kartonla maketler yapabilir, hatta örgü oyuncaklar bile hazırlayabilirsiniz.

Para Biriktirmesi Gerektiğini Ona Öğretin

Tüm parayı siz biriktirecek değilsiniz ya. Çocuğunuzun tasarruf yapma ve harçlığını biriktirme alışkanlığı kazanması için ona bir kumbara alın ve bu kumbaradaki tasarrufları ile istediği şeyleri alabileceğini ona anlatın. Pek çok anne baba, çocuğunun isteklerini kendi cebinden karşılıyor ancak bu durum ilerleyen senelerde maalesef çocukların para yönetiminin zayıflamasına neden oluyor.

Eğitimin Değerini Gösterin

Çocuğunuz için ne kadar para biriktirirseniz biriktirin, eline bir meslek almaması halinde maalesef bu birikimler boşa gidecektir. Zira hazıra dağ dayanmaz demişler. Eğitim deyince illa ki üniversite olarak da anlamayın. Meslek sahibi olmasına yardımcı olacak adımlarda ona destek çıkın ve kendi hayallerini gerçekleştirmesini, severek işini yapmasını sağlayın. Bir doktor binlerce lira alabilir ancak çocuğunuz daha mütevazi bir hayatı, sevmediği işi yapmaya tercih edebilir. Pek çok ünlü mucidin, sanatçının, yazarın veya iş adamının illa ki üniversiteyi bitirmediğini unutmayın. Tabii ki lisans eğitimini tamamlamak isterse de engel olmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.