Çocuğum Gece Çok Geç Uyuyor

ÇOCUĞUM GECE ÇOK GEÇ UYUYOR

Yayın Tarihi03 Ekim 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Çocuğum gece çok geç uyuyor serzenişi maalesef pek çok anne baba tarafından dillendiriliyor ve bu durum maalesef o kadar yaygın ki ülkemizdeki pek çok çocukta uyku bozukluğuna bağlı problemler ortaya çıkabiliyor, hatta sabah erken kalkmamak için okula gitmek istemeyen çok sayıda çocuk da var. Dolayısıyla onların erken yatıp erken kalkmaya alıştırılmaları gerekli ve bunu kendi başlarına yapmaları oldukça zor. Anne babaların koydukları kuralların düzenli olarak uygulanmaları ise tabii ki en önemli hususlardan bir tanesi.

Çocukların geceleri yatağa gitmemek istemelerinin ardında genellikle sahip oldukları korkular bulunmaktadır. Çünkü insanoğlu tehlike altında hissettiği zaman uyuyamaz veya uykusu devamlı olarak bölünür. Dolayısıyla öncelikle çocuğunuzu korkutmak için söylediğiniz bazı şeylerden vazgeçmeniz gerekli. Uslu olmazsan polisler gelir, amca kızar, yemek yemezsen öcüler gelir gibi tüm korkutma cümleleri, çocuğun psikolojisini alt eder ve bu nedenle uykuya, karanlıktaki odasına gitmek istemeyen çocuklar ortaya çıkarlar.

Bazı aileler ise çocuk koltukta kendi kendine uykuya dalana kadar onu yatağa götürmezler ve bu aslında uyku disiplinini ciddi anlamda bozar. Çocuğun uykusu geldiğinde, henüz uyumamışken, hemen yatağa götürülmeli ve kendi yatağında uyumasını öğrenmeli. Böylece yatağın uykusuna başlaması gereken yer olduğu konusunda fikir edinecektir.

Ebeveynler çocuk uyku saatinde uyumaya gitmek istemese bile onu yatağına göndermek için ciddi kurallar koymalı, bu kuralları asla esnetmemeliler. Özellikle uyku sorunları yaşayan bir çocuğu 5 gün doğru saatte yatırdıktan sonra 2 gün geç saatlere kadar misafirliklere gitmek ve onun uyumasına engel olmak, bu düzenin tutmasına engel olacaktır. Kendinizi çocuğa göre ayarlamalı ve uyku saatinin şaşmasına müsaade etmemelisiniz.

Yatağa giderken çok isteksiz ise ilk başlarda ona yatakta masallar anlatabilir, sohbet edebilir ve sevdiği oyuncaklarını yanına verebilirsiniz. Böylece yatakta daha rahat olacaktır. Ayrıca çok geç yatan çocuğu bir anda çok erken saatlere çekmek uyumasına engel olacağından, uyku saatini her gün on beş dakika geriye çekerek bu problemden kurtulabilirsiniz.

Çocuk yatmadan önce enerji verecek çok şey yediyse, sabah çok geç kalktıysa ve odası ışık ile ses alıyorsa, uyuması gene zor olacaktır. Bu nedenle özellikle sabahları gerekirse onu kaldırmalısınız ve geç saatlere kadar uyumasına engel olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.