Çocuğum El Yazısı Yazamıyor

ÇOCUĞUM EL YAZISI YAZAMIYOR

Yayın Tarihi13 Kasım 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

El yazısı günümüzde çocuklarımızın eğitiminde kullanılan temel yazı haline geldi ve geçmiş senelerde matbu harflerle yazan gençlerin yerini artık el yazısı kullanan gençlerin alması planlanıyor. Aslında aileler çocuklarının el yazısını yazmaktaki sıkıntılarından dolayı eğitim sistemine biraz sitemliler fakat pek çok Avrupa ülkesinde tüm bireyler doğrudan el yazısını normal yazı tipi olarak kullandıkları için bu sitem biraz yersiz denilebilir. Bizde geçmişte uygulanan sistem maalesef herkese normalde kitaplarda olması gereken yazıyı el yazısı gibi öğretti ve şimdi el yazısını gördüğümüzde şaşırıyor ve bunu çok zorlu buluyoruz.

Halbuki cumhuriyetimizin kurulduğu senelerde el yazısı standart el ile yazılan yazının formatıydı ve daha sonra bu düzen bozularak olmaması gereken yazı tipine geçiş yaptık. El kaslarının doğru bir şekilde gelişimini gerektiren ve bir yandan da bu kasların gelişimine doğrudan etkide bulunan el yazısı, detaylara özen göstermeyi ve aynı zamanda konsantrasyonu da arttırabiliyor. Bu nedenle çocuğunuz bu yazıda biraz zorlanabilse dahi aslında onun gelişimi için en doğrusunun el yazısı olduğunu söyleyebiliriz.

Çocuğunuzun el yazısını yazamamasındaki en büyük etken ise çoğunlukla el kaslarının henüz yeteri kadar gelişmemiş olmasıdır. Bu kasları geliştirmek ve el yeteneklerini arttırmak için oyun hamurları ile çeşitli oyunlar oynayabilir, çeşitli eşyaları çeşitli yerlere koyabilir, saç tokalarını takıp çıkarabilir ve kıyafet düğmeleri bile ilikleyebilir. Bunun yanında ufak temizlik işleri, kıyafetleri çıkarma veya yerleştirme, market arabası sürme gibi etkinlikler de el becerilerinin gelişmesini sağlayacaktır ve bu da kaslara destek olacaktır.

Günümüzde çocukların çok küçük yaşlardan itibaren tablet ve akıllı telefon gibi cihazlarla haşır neşir olmaları, maalesef onların el kabiliyetlerinin gelişimine de sekte vurmaktadır. Doğru kas gelişimi için el becerilerini kullanmaları gereken çocuklarımız, maalesef bu kasların gelişimine hiç bir etkisi olmayan dokunmatik ekranlı cihazları daha okula gitmeden kullanmaya başlamakta ve bunun yan etkisi olarak daha zayıf el kasları ile hayatlarını sürdürmektedirler. El yazısını başarılı bir şekilde yazmasını istediğiniz çocuklarınızda bu nedenle el aktivitelerini desteklemeniz doğru olacaktır.

Bazı çocuklarda ise yazılan el yazısını okuyamama sorunu ortaya çıkmaktadır ancak bunun sebebini anlayabilmek için uzmanlarla görüşmeniz disleksi gibi rahatsızlıklara karşı önlem almanızı kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.