Çocuğum Deterjanlı Su İçti

ÇOCUĞUM DETERJANLI SU İÇTİ

Anne olmak ne kadar zor bir iş biliyoruz. Bir yandan kariyerle veya ev işleri ile uğraşmak, bir yandan çocuğun tüm gereksinimlerini sağlayabilmek için bazen kimseden destek almadan mücadele göstermek ve bir de bunun yanında onun sebep olduğu günlük problemleri çözmek bir hayli sabır gerektiriyor. Fakat ne yaparsanız yapın çocukların küçük çaplı kazalar geçirmelerine engel olmak genellikle mümkün olmuyor. Çocuğum deterjanlı su içti diyen anneler o kadar çok ki, aslında bu konu burada kapanmıyor ve deterjana ek olarak çamaşır suyu, böcek ve sinek ilaçları gibi ürünleri içen çocukların da varlığını belirtmek gerek.

Deterjan olarak adlandırılan temizlik maddeleri, ürünün gücüne göre farklı etkilere sahip olabiliyorlar. Zayıf deterjanlar her ne kadar kısa vadede aşırı hasara neden olmasalar da, güçlü temizleyiciler yemek borusuna ve mideye doğrudan zarar verebiliyorlar ve bu yüzden herhangi bir kimyasal temizlik maddesi yutulması halinde hemen çocuğu sağlık kurumlarına ulaştırmak gerekiyor. Bazı anne babalar maalesef çocuğu kusturmaya çalışıyorlar ancak kusturmak aynı zehirli ve yakıcı kimyasalların tekrar yemek borusundan geçmesine neden olacaktır ve ikinci defa hasar görecektir. Bunun yanında kusma sırasında bu maddelerin ciğerlere kaçarak çok daha ciddi sonuçlara sebep olma ihtimalleri de var.

Sağlık kuruluşlarına ulaşmadan önce hemen çocuğunuzun hangi ürünü içtiğine hızlıca bir göz atmalı ve ardından en yakın kuruma gitmelisiniz. Doktorunuz tüketilen zehirli maddeyi tanırsa çok daha uygun bir tedavi yöntemi belirleyebilecektir. Pek çok vakada midenin yıkanması gerekiyor ve mide yıkanmasının ardından da alınan maddenin sebep olduğu yanıklar ve diğer hasarlara karşı tedavi süreci başlıyor. Özellikle yemek borusundaki sorunlar çocuğun beslenmesini doğrudan etkilediği için doktorun sunacağı tedavi sürecini birebir takip etmek gerekiyor.

Bu tip sorunların önüne geçebilmek için evinizde güzel kokan değil kötü kokan temizlik malzemelerini tercih etmeli, çocukların bu malzemelerin kokusuna aldanmalarına engel olmalısınız. Bunun yanında onu neleri içip içemeyeceği hususunda bilgilendirmeli, olası zararları anlatmalısınız. Elbette ortalıkta deterjanlı su kovası, içi çamaşır suyu dolu sürahi gibi nesneleri bırakmamanız gerektiği de aşikar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.