Çocuğum Çok Yavaş Okuyor

ÇOCUĞUM ÇOK YAVAŞ OKUYOR

Yayın Tarihi04 Aralık 2013 | EĞİTİM

Çocukların her biri farklı bir yeteneğe sahip olarak doğar ve bu durum onların bütün hayatları boyunca toplumda nasıl bir yer edineceklerini belirler. Bazı çocuklar sanat dallarında yetenekli ve zeki olurken, bazıları sosyal ilişkilerde, bilimde, matematikte ya da diğer tüm sayabileceğimiz alanlarda kendi bilgi, yetenek ve zekalarını kullanırlar. Ancak zeka sahibi olmak genellikle bilim dallarındaki zeka baz alınarak değerlendirildiğinden dolayı pek çok çocuğun zeki olmadığına peşinen karar verilir. Halbuki bilim dallarında zekası olmayan bir çocuğun sanat dalları için yetenek ve gereken anlayışa, zekaya sahip olabildiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle ilk olarak çocuğum çok yavaş okuyor diyen anne babaların bunu çocuklarının zekasına vermemesini öneriyoruz.

Okuma hızı her çocukta farklı bir hızda doğal olarak gelişir. Her ne kadar çeşitli çalışmalar neticesinde bu durum hızlandırılabilse de müdahale edilmediğinde her çocuğun aynı okuma hızına sahip olacağını düşünmek yanlıştır. Özellikle kendi sınıfındaki ya da yaşıtlarındaki çocukların okuma hızlarına göre karşılaştırmalar yaptığınızda hem çocuğunuzun kendine güvenini kaybetmesine neden olursunuz hem de bir sorun olmadığı halde onu zora sokuyor olabilirsiniz.

Eğer çocuğun kendisi de daha hızlı okuma yapmak için hevesliyse ancak başaramıyorsa, onu hızlı okuma tekniklerine dair düzenlenen kurslara gönderebilir ve böylece doğal okuma hızının biraz daha üstüne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Fakat yavaş okumanın bir rahatsızlık ya da hastalıktan dolayı olmadığını onaylayabilmek için öğretmeni ile görüşmeli, gerekirse uzman doktorlarla birlikte çalışarak durumu anlamaya çalışmalısınız. Bu konuda hangi yolun izlenmesi gerektiğini rehber öğretmenler ve sınıf öğretmeni ile çocuğunuza en uygun şekilde belirlemelisiniz.

Okuma zorluklarında yaşanan sıkıntıların bir kısmı disleksi gibi direkt olarak konu ile alakalı rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkabilirken, hiperaktivite gibi başka sorunlar ise dolaylı olarak okumaya gösterilen ilginin düşmesine neden olabilmekte ve çocuğun okumaktan sıkılmasına, heves göstermemesine neden olmaktadır.

Hastalıklardan kaynaklanan okuma zorluklarının ne kadar erken tespit edilirlerse o kadar başarılı bir şekilde tedavi edilebildikleri bilinmektedir. Bu nedenle çocuğunuzun eğitim hayatı ile yakından ilgili olmalı ve öğretmeni ile paralel bir şekilde çalışmalısınız. Bu süreçte çocuğa karşı aşağılayıcı ya da küçük düşürücü bir şekilde yaklaşmanız sorunların daha da büyümesine neden olabileceği için önermiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.