Çocuğum Çok Korkuyor ve Ağlıyor

ÇOCUĞUM ÇOK KORKUYOR VE AĞLIYOR

Yayın Tarihi07 Eylül 2013 | EĞİTİM

Çocuklar her ne kadar bizlere dertsiz ve tasasız olarak görünseler de her yaştaki bireylerin o yaşa uygun gerilimler, sorunlar ve stresler yaşadıkları göz önüne alındığında aslında durum o kadar da basit değil. Daha doğar doğmaz beslenmek ve koruma ihtiyacını karşılamak için bir stres yaşamaya başlayan bebekler, ergenlik dönemine geldiklerinde sosyal ve ailevi sorunlarla boğuşmaya başlarlar. Dolayısıyla arada kalan bu dönemde çocuklarda korkma, ağlama, sinirlenme ve stres belirtileri baş gösterebilir. Çocuğunuzun dünyanın farkında olmadığını ve durup dururken korkaklık ettiğini düşünüyorsanız bunu bir daha gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Çocuğum çok korkuyor ve ağlıyor diyenlerin dikkat etmesi gereken ilk nokta çocuğun hem ailesine olan güveninin hem de kendisine olan güveninin sağlam olup olmadığıdır. Zira henüz tam anlamıyla kendi sorumluluğunu alma yetisine sahip olmayan gençler, ailelerinin destekleyici gücünü arkalarında hissetmediklerinde büyük bir baskı altına girebilirler. Ailenin çocuğa verdiği güven çok fazla ve tüm hatalarını tolere edecek düzeyde olursa bu sefer de gelecekte aşırı özgüven, aileye bağımlılık gibi sorunlar görülebilir. Bu noktada yavaş yavaş çocuğunuzu kendi sorumluluğunu almaya ve sonuçlarını kaldırabilecek düzeye getirmeye çalışmalısınız. Hassas olan bu dengeyi dikkatle gözetmelisiniz.

Gençlerde ve çocuklarda korku, stres bulguları genellikle geçmişte yaşananlar ile temellendirilebilmektedir. Aile içinde kavgalar, ayrılıklar, kıskançlıklar, düzensizlikler ve huzursuzluklar çocuğun genel tabiatını etkileyecek ve dış dünyaya karşı ürkekleşmesini sağlayacaktır. Sakin ve mutlu bir aile ortamının çocuğun sağlıklı psikolojik gelişimi için ne kadar önemli olduğu aşikar. Bu nedenle çocuğunuzun sadece maddi olarak desteklenmesi değil, aynı zamanda kaliteli bir aile yaşantısına sahip olması gerekmektedir.

Sahip olunan bu stres ve korkular bazen kendini ağlama gibi temel refleksler ile ortaya çıkarırken, bazen de içe kapanıklık, fiziksel şiddet uygulama gibi daha ekstrem durumları da beraberinde getirebilirler. Eğer bu durumun çok uzun zamandır devam ettiğini düşünüyorsanız çocuk ve ergen psikolojisi alanında uzmanlaşmış doktorlar ile görüşmeli, böylece korku faktörlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmalısınız. Ayrıca genetik olarak psikolojik sorunlara yatkın olanlarda daha kolay bir şekilde olumsuz duygudurum bozuklukları meydana gelebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.