Çocuğum Çok Kaygılı, Ne Yapabilirim

ÇOCUĞUM ÇOK KAYGILI, NE YAPABİLİRİM?

Yayın Tarihi12 Şubat 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Çocuklar da en az yetişkinler kadar kaygı hissedebiliyor, pek çok şey karşısında endişeli bir ruh hali içerisine girebiliyorlar. Zira çocuklar hayatı bizim kadar tanımıyorlar ve bu nedenle sahip oldukları deneyimler de kaygılarından onları kurtarabilmek için yeterli değil. Yani hayatta karşılaştığı şeylere karşı ürkek bir yaklaşım göstermesi, çocuğunuzun dış faktörlere maruz kaldığını ve bunları benimsemekte biraz zorlandığını gösteriyor. Dolayısıyla çocuğum çok kaygılı, ne yapabilirim diyenlerin çocuklarına zaman zaman biraz destek olmaları gerekebilir.

Çocuğunuzun kaygı duymaması için hayatındaki her sorunu onun yerine çözüyorsanız, maalesef onun kaygılarının gelecekte de devam etmesini sağlamaktan başka bir şey yapmıyorsunuz demektir. Halbuki onun sorunlarını onun için çözmek yerine bu sorunlarının üzerine gitmesi için onu cesaretlendirirseniz, çocuğunuzun kaygı düzeyinin ciddi anlamda azalmasını sağlayabilirsiniz. Endişe uyandıran durumlara karşı onun cesaretini körükleyici konuşmalardan bulunun ve onun arkasında olduğunuzu hissettirin.

Bazı anne babalar ise çocuğunun mükemmel olması gerektiğini ona hissettirirler ve bu durum çocukta ciddi bir baskı kaynağı haline gelir. Halbuki çocuğunuzu cesaretlendirmek güzel bir şeydir ancak başarısızlığın hayatın sonu olduğunu söylemek ve hatalara müsaade etmeyeceğinizi belirtmek, maalesef ciddi psikolojik sorunların da başlangıcını yaratacaktır. Dolayısıyla yetenekli olduğu konularda onu desteklerken, başarısız olduğu konularda da teselli etmesini bilin.

Çocuklarımızın keyifli vakit geçirmeleri, üzerlerindeki negatif duyguları atabilmeleri için çok gerekli. Dolayısıyla okuldan, kreşten, spor etkinliklerinden ve bunların getirdiği sorumluluklardan bunalan çocuğunuzun rahatlayabilmesi için, onu sevdiği aktivitelere katabilirsiniz. Birlikte oyun oynamak, hayvan parklarını ziyaret etmek, şehirde güzel bir gezinti yapmak, müzik dinlemek veya ikinizin birden keyif alabileceği herhangi bir aktiviteye katılmak, çocuğunuzun kaygı düzeyini düşürerek onu rahatlatacaktır.

Bazen ebeveynlerin çocuklara çok yanlış bir örnek olduklarını da biliyoruz. Bazı anne babalar o kadar çok kaygılı ve endişeli davranışlara sebep oluyorlar ki, çocuklarına endişelenmemesi gerektiğini söyleseler bile çocuklar ailelerin davranışlarından etkilenerek bu tavırlarını devam ettimek zorunda kalıyorlar. Eğer çocuğunuzun kaygılarının üstesinden gelmesini istiyorsanız, siz de kendi kaygılarınızın üzerinden gelmelisiniz.

Düzenli bir uyku çekmek, sağlıklı beslenmek ve temiz hava da çocuğunuzun kendini iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Devamlı olarak şehrin gürültülü ve baskıcı havası içerisinde yetişen çocuklar maalesef uzun vadede ruhsal sorunlar barındırmaya eğilimli oluyorlar ve bu nedenle hayat düzenini olabildiğince sağlıklı bir şekilde kurmak, onların sorunlardan uzak kalmasına yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.