Çocuğum Alerji Oldu Ne Yapmalıyım

ÇOCUĞUM ALERJİ OLDU, NE YAPMALIYIM?

Çocuklarda alerji maalesef bazen kaçamadığımız rahatsızlıklar arasında çünkü bazı çocuklarda sadece bazı şeylere karşı net alerjiler bulunsa da, bazılarında ise alerjinin kaynağı ortamdaki tozlar bile olabiliyor. Hayatta tozlar gibi bazı şeylerden kaçmanın çok mümkün olmaması ise bu durumu daha da zorlu hale getiriyor. Dolayısıyla çocuğum alerji oldu ne yapmalıyım diyen anne babaların en azından çocuğun hayatını kolaylaştıracak önlemler almaları, alerjiye karşı bir koruma duvarı oluşturulmasına yardımcı olacaktır.

Eğer çocuğunuzda belli bir nesne, besin ya da ortama maruz kaldığında hızlıca alerjik belirtiler ortaya çıktıysa, hemen doktorunuza göstermelisiniz ve böylece tam olarak nelere alerjisinin olduğu tespit edilebilir. Bazı çocuklarda bu sayede alerjik olunan nesnelere mesafe koymak mümkün oluyor ve çocuklar hayatları boyunca biraz dikkatli olmaları halinde alerjiye kapılmadan yaşayabiliyorlar.

Ancak çocukların büyük kısmında ev tozu alerjisi ve ergenlik döneminden sonra da bahar alerjisi görülmektedir. Aileler ise bu durumu biraz hafife alırlar ancak bu durum çocuğun devamlı olarak alerjik reaksiyonlar göstermesine neden olarak alerjiyi giderek daha ağır hale getirir. Dolayısıyla çocuğunuz alerji belirtileri gösterdiğinde ve bu doktor tarafından da onaylandığında hemen harekete geçmek gerekir.

Ev tozuna alerjisi olan çocuklarda, evdeki halılar büyük bir ev tozu kaynağıdırlar çünkü halıların içlerinde yaşayan ve insan artıkları ile yaşayan akar adlı canlılar, çoğalırlar, ölürler, dışkı üretirler ve bu süreç içerisinde devamlı olarak arkalarında artıklar bırakırlar. Her ne kadar doğrudan sağlığa zararları dokunmasa da, bazı çocuk ve yetişkinlerde bu canlıların artıklarına karşı alerjiler oluşur ve bundan kurtulmanın tek çaresi genelde evdeki halıları ortadan kaldırmak olur.

Süpürgeler ve halı yıkama makineleri de akarlara karşı genelde etkisizdir çünkü onları temizlemek ve artıklarından da kurtulmak için doğrudan yıkama gerekir. Dolayısıyla evdeki halıları mümkün olduğunca ortadan kaldırmak, bunun yanında evin nemli kalmasına müsaade etmemek ve ev içerisinde hava akımı sağlayarak bu artıkların havada asılı kalmalarına engel olmak gerekir. Bilhassa kışın çok sıcak tutulan evlerde akarların daha da çoğalmaları, evdeki bireylerin solunum sistemlerine ciddi anlamda zarar verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.