Cinselliğin Faydaları ve Yararları Nelerdir

CİNSELLİĞİN FAYDALARI VE YARARLARI NELERDİR?

Ülkemizde cinsellik her ne kadar hakkında konuşulması ayıp olarak karşılanan bir konu olsa da son dönemlerde bu engel biraz daha aşılmaya başlanmıştır ve aile içerisinden başlanarak cinselliğe dair sorun ve görüşler daha rahat ifade edilmeye başlanmıştır. Dolayısıyla uzun yıllardan beri baskılanan cinselliğe dair merak edilenlerin de öğrenilme süreci hızlanmıştır. Biz de sizlere cinselliğin faydaları ve yararları hakkında kısa bilgiler vererek sahip olabileceğiniz yanlış bilgileri düzeltmeye çalışacağız.

Cinselliğin kadınlar için faydalarının en başında daha canlı bir ten ve parlak saçlar gelmektedir. Zira seks sırasında salgılanan östrojen hormonları hem derinin nemini korumasına yardımcı olur hem de saçların daha kolay ve güçlü şekilde oluşmasını sağlar. Teninizdeki bu canlılık da elbette daha az kırışık ve daha sağlıklı bir görünüm olarak size döner.

Aynı zamanda cinselliğin vücuttaki yüzlerce farklı kasın çalışmasına yardımcı olduğu, dolayısıyla kalori yakımını hızlandırdığı ve spora destek olduğu da bir gerçek. Kalp atışlarının hızlanması, damarların genişlemesi ve vücut ısısının artması nedeniyle cinsellik bir dolaşım sistemi temizleme ve canlılaştırma yöntemlerinden de bir tanesidir. Özellikle günlük yaşamında hareketsiz olanların canlı bir cinsel hayata sahip olmaları bu açıklarını biraz kapatmalarını sağlayacaktır.

Seks esnasında vücudun daha fazla bağışıklık yapıcı hücre ve salgı ortaya çıkardığı kanıtlanmıştır. Bu hücreler ise hali hazırda sahip olabileceğiniz hafif rahatsızlıklara karşı etkili bir mücadelede olmazsa olmazlar arasında yer almaktadırlar. Diğer yandan, mutluluk hormonunun cinsellik sırasında daha fazla salgılanması sayesinde psikolojik etkenlerden dolayı hastalıklara yakalanma riski de oldukça düşmektedir.

Özellikle baş ağrısı ve diğer beden ağrılarına karşı da cinsellik en iyi ilaçlardan bir tanesidir. Temel olarak ağrıların hissedilmesi için beyindeki ağrı merkezinin uyarılması gerekmektedir ve seks sırasında bu ağrı bölümünün eşiği oldukça yükselir ve endorfin ile birlikte hissedilen pek çok ağrının artık hissedilemez hale gelmesi sağlanır. Sadece cinsellik esnasında değil, aynı zamanda bütün bir güne yayılabilen bu rahatlatıcı etki sayesinde hem daha huzurlu bir yapıya sahip olabilir, hem de daha berrak bir zihin ile güne başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.