Cinsel İlişkiden Korkuyorum, Ne Yapmalıyım

CİNSEL İLİŞKİDEN KORKUYORUM, NE YAPMALIYIM?

Cinsel ilişki korkusu maalesef ülkemizde sıklıkla görülen vakalardan bir tanesi ve bunun en temel sebepleri arasında elbette cinsel eğitimsizlik bulunuyor. Zira partnerler arasındaki iletişimsizlik ve bilgi yoksunluğu, maalesef ilk cinsel ilişkinin genellikle hezimet ile sonuçlanmasına neden oluyor ve bunun ardından vajinismus olarak da adlandırılan cinsel ilişki korkusu oluşabiliyor. Fakat bu korkunun toplumsal baskı, ahlaki baskı ve kötü aile yaşantısından kaynaklanması da muhtemel. Sizler için cinsel ilişkiye karşı yaşanan korkunun üstesinden nasıl gelineceğine dair bazı değerlendirmeler yaptık.

Vajinismus olarak da adlandırılan bu cinsel ilişki korkusu, herkeste farklı sebeplerden kaynaklanabilir ancak bunun ortaya çıkışına sebep olan bazı tetikleyici durumlar da mevcut. Bu durumları kısaca bir listelemek gerekirse;

  • Aşırı baskıcı bir aile ve toplum içerisinde yetişmek
  • Kaygı düzeyi yüksek bir birey olmak
  • Cinsel eğitim yetersizliği
  • Bekarete ve kızlık zarına gereğinden fazla önem verilmesi
  • Cinsel ilişkinin kötü bir iş olduğu algısına sahip olmak
  • İlk cinsel ilişkiye karşı büyük bir korku duymak
  • Partnerin duygusal ve fiziksel olarak anlayışsız yapıda olması
  • Partnere güven duymamak
  • Şiddetli aile geçmişi
  • Çocukluk ve yetişkinlikte psikolojik ve cinsel travmalar yaşamış olmak

Her ne kadar bunlara çok sayıda başka madde eklemek mümkün olsa da, genel olarak karşımıza çıkan cinsel ilişki korkusu sebepleri bunlar olmaktadır.

Lakin bilhassa evli çiftlerin karşılaştığı bu sorunların en temel sebebi, ilk cinsel ilişki yani gerdek gecesi sırasında fazla aceleci olmaktır ve bunun neticesinde yaşanan ağrılar, kanamalar ve acılar, kadınlarda uzun seneler boyunca geçmeyen bir korkuya sebep olabilmektedir. Bunun neticesinde ise vajina ve vücut kasları kasılarak penisin girişine engel olmaktadırlar.

Bazen çiftler kendi aralarında bu problemin üstesinden gelebiliyorlar ancak zaman zaman 10 yıl boyunca hiç cinsel ilişki yaşamamış çiftlerin varlığı bile mevcut. Dolayısıyla uzun süre devam eden cinsel ilişki korkusu artık çiftlerin kendi çabaları ile çözülemeyecek duruma gelmiştir ve bu problemin üstesinden gelmek için bir çift terapisine gitmek sorunun çözümünde büyük bir pay oynayacaktır.

Tabii ki vajinada aşırı ağrıya, kanamaya veya kasılmaya sebep olabilen bir fiziksel rahatsızlığın olması riski de her zaman mevcuttur ve bu nedenle kadın hastalıkları uzmanlarına başvurarak fiziksel anlamda bir engelinizin olup olmadığını da tespit ettirmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.