Çin Tuzu Nedir, Nerelerde Kullanılır

ÇİN TUZU NEDİR, NERELERDE KULLANILIR?

Yayın Tarihi31 Ekim 2016 | BESLENME

Çin tuzu son dönemlerde hakkında en çok konuşulan katkı maddeleri arasında bulunuyor ve normal tüketiciler bile ona kolayca erişerek yemeklerine katabiliyorlar. Fakat aslında çin tuzunun tam olarak ne işe yaradığı ve nasıl üretildiğine dair ezbere bilgiler haricinde pek bir bilgi de yok. Çin tuzu nedir, nerelerde kullanılır diyenler için bu konulara bir göz atalım dedik.

Çin tuzu aslında Monosodyum Glutamat adlı bir madde ve besinlerin içerisine eklendiğinde E621 kodu altında bir katkı maddesi olarak görülebiliyor. İlk olarak 1900’lerin başlarında bir Japon kimyacı tarafından deniz yosunlarının içeriğinden üretilen çin tuzu, bir süre sonra uzakdoğu mutfağının da vazgeçilmez bir öğesi haline gelmiş. Fakat yapılan araştırmalar, milattan öncesinde dahi çin tuzunun uzakdoğu mutfaklarında kullanılmış olduğunu da gösteriyor. Dolayısıyla aslında binlerce yıllık bir gelenekten gelen bir baharatla karşı karşıyayız denilebilir.

İlk keşfedildiğinde kimyasal yöntemler ile üretilen çin tuzu, günümüzde bakterilerin fermentasyonu ile üretiliyor ve bu nedenle artık eskisi kadar yüksek kimyasal barındıran teknikler terkedilmiş durumda. Bu nedenle elli sene önce üretilen çin tuzları ile günümüzdeki üretimleri karıştırmamak gerekli.

Çin tuzunun yemeklerdeki kullanımı ise bir hayli ilginç. Tek başına çok fazla tat vermeyen ve ayırt edici bir tadı da bulunmayan çin tuzu, aromalı yemeklerin içerisine katıldığında bu aromanın kuvvetinin artmasını sağlıyor. Dolayısıyla güzel bir et sosu hazırladığınızda tadını daha da yoğun hale getirebiliyorsunuz. Çorbalarda, kızartmalarda, sebze yemeklerinde de kullanılması bir hayli kolay.

Çin tuzu zararlı mı sorusunu kendine soranlar için belirtmek gerekir ki, internette bulunan zararlarına dair maddelerin pek çoğunun herhangi bir dayanağı yok. Tamamen kurgusal olarak üretilmiş olan bu zararların ortaya çıktığına dair bilimsel bir çalışmanın olmaması, bu bilgilerin kaynağına dair şüphe uyandırıyor.

Yapılan araştırmalar, bir kaç vakada bu üründen kaynaklı baş ağrısı olabileceğine değiniyor ancak bunun karşılıklı testler ile denenmesi sonucunda herhangi bir sonuca ulaşılmış değil. Ürünün en büyük zararının ise aroma arttırıcı etkisinden dolayı iştahı açması ve bağımlılık yapması olduğu düşünülüyor. Bu durum ise obeziteye davetiye çıkarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.