Cimcik Nasıl Yapılır Tarifi

CİMCİK NASIL YAPILIR TARİFİ

Cimcik ülkemizin iç yörelerinde oldukça bilindik ve sevilen bir yemek ancak diğer bölgelerde mantı kadar popülerlik yakalamış değil. Aslında etsiz mantı veya makarna arası bir yemek olan cimcik, kolay ve hızlı bir şekilde hazırlanabiliyor ve bu sırada hem ailenizi hem de misafirlerinizi bir hayli mutlu edebilme potansiyeline sahip. Cimcik tarifi ile bu yemeği kolayca hazırlayabilir ve dilediğiniz gibi süsleyerek ev ahalisine sunabilirsiniz. Biz sarımsaklı yoğurtlu bir tarif hazırladık ancak sarımsak kokusunu pek istemiyorsanız sarımsak olmadan da tarifimizi hazırlayabilirsiniz.

Cimcik Malzemeleri

  • Yumurta (bir adet)
  • Tuz
  • Un (aldığı kadar)
  • Sarımsak (iki diş)
  • Yoğurt
  • Kırmızı biber
  • Tereyağı

Cimcik Tarifi

Cimciğimizi yapmaya başlarken ilk olarak tuzumuzu, unumuzu ve yumurtamızı kullanarak çok sert olmayan bir hamur hazırlıyoruz ve hamurumuzu iyice yoğurarak olabildiğince esnek, akmayan ancak çok sert de olmayan bir hamur haline getiriyoruz. En başta yumuşak olması halinde un kullanarak sertleştirebiliriz ancak sonradan yumuşatmak zor olacağı için unu biraz azar azar eklemeniz daha güzel sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Bunun ardından hamurumuzu dört eşit parçaya ayırıyoruz ve açabildiğimiz kadar ince bir şekilde bu parçaların hepsini açıyoruz. Hamurlarımız açıldıktan sonra onları bıçak kullanarak kare parçalar haline getiriyoruz. Mantının aksine kare hale getirdiğimiz hamurların içine bir şey koymuyoruz ve sadece çapraz uçlarını birbirine denk getirerek fiyonk gibi bir görünüme sahip olmasını sağlıyoruz.

Cimciklerimizin hepsi hazır olduktan sonra onları kaynar suya atıyoruz ve yapışmamaları için suyun içerisine biraz yağ ile tuz koyuyoruz. Arada bir kontrol ederek ne çok diri ne de çok pişmiş hale geldiklerinde cimciğimizi sudan alıyor, bir süzgeçten geçiriyor ve üzerine çok kısa bir süre soğuk su tutuyoruz.

Bu esnada yoğurt ve sarımsaklarımızı kullanarak bir sarımsaklı yoğurt hazırlıyoruz, yoğurdumuz hazır olduktan sonra da kırmızı biberimizi yağda kavurarak güzel bir sos elde ediyoruz. Dileyenler kırmızı biberin yanına yağa biraz da biber salçası dökerek daha güzel bir aroma elde edebilirler.

Cimciğimizi servis tabağımıza aktardıktan sonra tek yapmamız gereken üzerine yoğurdumuzu ve hazırladığımız biberli sosu dökmek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.