Ciltteki Gözenekler Neden Açılır

CİLTTEKİ GÖZENEKLER NEDEN AÇILIR?

Yayın Tarihi08 Ekim 2017 | KOZMETİK BAKIM

Cildimiz üzerinde bulunan gözenekler, maalesef genelde bize rahatsızlık veriyorlar çünkü olmaları gerektiğinden daha büyük durmaları, cildin kötü bir duruş sergilemesine sebep oluyor. Normalde tenimizde bulunan bu gözenekler, dışarıya sıvı atımı sağlıyorlar ve böylece ciltte biriken toksinler kolayca dışarıya taşınarak vücuttan uzaklaştırılabiliyorlar. Cildinden dışarı hiç nem yahut yağ çıkmayan bireylerin kuruluk şikayetleri ile karşılaşmalarının sebepleri de bu çünkü gözeneklere ihtiyacımız var. Ancak ciltteki gözenekler neden açılır sorusu da büyük önem kazanıyor, zira bu gözeneklerin rahatsız edici boyutlara gelmeleri sonucunda onları küçültmek için çaba gösteriyoruz.

Gözeneklerin ortaya belirgin bir şekilde çıkmalarının genelde en büyük sebebi genetiktir. Bu gözenekler, özellikle ailesinde yağlı cilde sahip olanlarda daha belirgin olacaklardır çünkü daha yağlı bir cildin genelde gözenek adedi ve büyüklüğü daha fazladır. Dolayısıyla bu konuda yapılabilecek şeyler sınırlı ve ailenizdeki cilt tipini muhtemelen siz de üzerinizde taşıyorsunuz.

Genetiğe yapacak bir şey yok ancak sonradan oluşan gözenek açılması problemleri genellikle bizim bazı şeylere dikkat etmememiz sonucunda ortaya çıkarlar. Bunlardan en önemlisi ise cilde iyi bakmamaktır. Gözeneklerden devamlı olarak bir şeyler çıkarken cildi temizlememek, arada bir peeling ile ölü hücreleri dışarı çıkartmamak, gözeneklerin tıkanmalarına sebep olarak daha büyük görünmelerini sağlar. Bu tıkalı gözeneklere dolan kirler ise maalesef siyah noktalar ile daha da rahatsız edici hale geleceklerdir.

Elbette cildi rüzgar, güneş gibi istenmeyen koşullara maruz bırakmak da gözenekler konusunda etkililer. Zira cildimiz, zorlu koşullara maruz kaldığında, dış tabakasını daha kalın hale getirir ve böylece kendini korumaya alır. Ancak kalınlaşmış olan deri, daha derin gözenekleri de beraberinde getirecektir. Bu nedenle cilt gözeneklerinden şikayet edenler güneş kremleri kullanmalı, çok uzun saatler güneşte durmaktan kaçınmalı ve ayrıca rüzgarlı havalardan ciltlerini korumalılar.

Tabii ki kötü bir yaşam tarzına sahip olmak da gözenekleri körükler çünkü sigara, alkol gibi ürünler cildin sağlığını doğrudan etkilerler. Bunun üstüne bir de yaşlanmanın etkileri geldiğinde, gözenekler artık küçültülemeyecek durumda gelmiş olabilirler. Yaşlanma ve bu tip zararlı etkilerin yıllara yayılmaları nedeniyle sağlıklı bir hayat tarzını genç yaşlardan itibaren benimsemek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.