Cilt Nasıl Temizlenir

CİLT NASIL TEMİZLENİR?

Yayın Tarihi26 Mart 2018 | ESTETİK CERRAHİ

Cilt temizliğine hepimiz önem veriyoruz ancak genellikle onu nasıl yaptığımıza yeterince dikkat etmiyor, bu nedenle cildimizin erkenden yaşlanması ile karşı karşıya kalıyoruz. Her ne kadar genç yaşlarda cilt temizliği problemlerinden kaynaklanan sorunlarla karşılaşmak pek mümkün olmasa da, özellikle ilerleyen senelerde yaşla birlikte kırışıklar, lekeler, siyah noktalar ve tüm diğer problemler kendilerini gösterebiliyorlar. Dolayısıyla cilt temizliğini erken yaşlardan itibaren doğru bir şekilde yapmak, yaşlılıkta pişman olmamak için çok önemli. Cilt nasıl temizlenir diyenler için bu işin püf noktalarına biraz değinmeye çalıştık.

Öncelikle elbette cildiniz için en uygun olan temizleyiciyi almak büyük önem kazanıyor. Kuru ciltler, nemli ciltler, yağlı ciltler ve diğer ara cilt tipleri için cilt temizleme malzemeleri farklı ürünler altında satılıyorlar. Dolayısıyla sizin cilt tipinize uygun malzemeyi almanız önemli. Her ne kadar bazı ciltlerde standart sabunlar herhangi bir problem yaratmıyorlar gibi görünse de, maalesef seneler sonra bu sabunların etkileri ortaya çıkıyor ve neticesinde istenmeyen görünümler oluşuyor.

Tabii ki doğru ürünü seçtikten sonra onu aşırı miktarda kullanmamaya da dikkat etmek gerekiyor. Pek çok kadın ve erkek maalesef cildini gün içerisinde çok defa temizlik ürünleri ile temizlemeye çalışıyor ve bu durum cildin dengesini tamamen bozarak onun yenilenme kabiliyetini de elinden alıyor. Gece yatmadan önce ve sabah kalktıktan sonra temizlik malzemesi ile yüzünüzü temizlediyseniz, artık gün içerisinde sürekli olarak o malzemeyi kullanmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine gün içindeki ihtiyaçlarınızda yüzünüzü sadece temiz bir su ile durulayabilir ve temiz bir havlu ile kurulayabilirsiniz. Böylelikle cildinizin nem ve pH dengesindeki bozulmalar da önleneceklerdir.

Cilt için hafif bir peelingin genellikle iyi olduğu bilinir ancak peeling konusunda da aşırıya kaçmamak, cildi sürekli aşındırmamak gerekir. Haftada bir veya iki defa cildinize ve dudaklarınıza peeling uygulamak, üstteki ölü derileri arındırmak ve cildin kolajen üretimini desteklemek için yeterli olacaktır.  Her gün peeling yapmak gibi hatalar ise maalesef uzun vadede akne ve kırışık problemleri, lekeler ve siyah noktalar olarak size geri dönecektir.

Cilt temizliği yaptığınız suyun sıcaklığının da ne çok soğuk, ne de çok sıcak olmadığından emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.