Cilt Nasıl Genç Kalır

CİLT NASIL GENÇ KALIR?

Yayın Tarihi13 Kasım 2017 | KOZMETİK BAKIM

Cildimiz maalesef dışarıdan gelen faktörlere oldukça açık bir durumdadır ve bu onu yaşlanmanın etkilerine oldukça yüksek miktarda maruz bırakır. Her ne kadar cildin yaşlanmasında genetik faktörler de etkili olsa da, genel olarak yaşlanma süreci cildin kötü bir şekilde korunması ve bakım yapılmaması sebebiyle daha da erkene çekilir. Cilt nasıl genç kalır diyenler için onu korumanın, genç tutmanın en temel yollarına değinmeye karar verdik.

Kadınların bu konuda yaptıkları en büyük hata, cildi makyaja boğmak ve bazen de geceleri makyajı temizlememek bulunmaktadır. Zira makyaj ürünleri cildi kapatırlar ve bunun sonucunda onun nefes almasına engel olurlar. Nemlendirici kremleri makyajdan önce sürerek bu sorunu bir miktar ortadan kaldırabilirsiniz ancak makyaj ömrünüz boyunca yüzünüzde ne kadar çok kalırsa, cildinizi o kadar fazla yaşlandıracaktır. Bu yüzden mecbur kalmadıkça makyaj yapmaktan kaçınmalısınız.

Cilde kötü gelen bir diğer faktör ise kötü beslenme düzeni. Sadece et veya sadece sebze temelli beslenmek, fast food besinleri tüketmek, az su içmek, alkol tüketimi gerçekleştirmek ve dengesiz bir beslenme rejimini devam ettirmek, maalesef cildin kendini yenileme kapasitesine zarar verecektir ve bunun neticesinde cilt olması gerekenden daha hızlı yaşlanacaktır. Tüm besinleri, mineralleri ve vitaminleri almanız gereken bir beslenme düzenini sürdürmeyi unutmamalısınız.

Mimikler bizleri olduğumuzdan çok daha güzel kılarlar ancak maalesef kasların üstünde bulunan derinin bir hayli yaşlanmasına da sebep olurlar. Bu nedenle çok fazla mimikli yüz hareketleriniz varsa, bilhassa göz çevresi gibi bölgelerde yaşlanmanın etkileri daha ciddi olacaktır. Mimiklerinizi biraz daha kontrol altına almak isteyebilirsiniz.

Sigara tüketimi de maalesef cildin en büyük düşmanları arasında. Zira sigara hem cildin nemlenmesine engel oluyor hem de cildin sıkılığından sorumlu olan kolajen proteinine zarar veriyor. Ayrıca sigara içerken dudaklarımıza verdiğimiz şekil ise dudak çevresinin olması gerekenden erken yaşlanmasına sebep oluyor. Beraberinde getirdiği sağlık problemleri de cilt üzerinde baskı oluşturmaktadır. Sigaranın damarları büzücü etkisi, cildin yüzeyine yakın kan damarlarının yeterli oksijen ve besin taşımasına da engel olacaktır.

Tabii ki güneş başta olmak üzere tüm ekstrem hava koşulları da cildin yaşlanmasının büyük sebepleri arasında. Güneşe çıkarken daima koruyucu kremleri kullanmalı, ayrıca cildi çok sıcak, çok soğuk, aşırı rüzgarlı havalardan korumak için doğru giyinmelisiniz. Cilt, dış koşullara ne kadar çok maruz kalırsa o kadar yaşlanma gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.