Cilt Makyajı Nasıl Yapılır

CİLT MAKYAJI NASIL YAPILIR?

Yayın Tarihi19 Şubat 2014 | KOZMETİK BAKIM

Pek çok kadın maalesef günlük yaşamı içerisinde genel olarak standart bir makyaj tipi belirlemiş durumda ve bu makyaj tipini de çevresinde gördüğü kişilere bakarak oluşturuyor diyebiliriz. Ancak kulaktan kulağa geçen makyaj yapma tüyoları arasında maalesef oldukça hatalı olanlar da var ve bu nedenle sokakta görebileceğimiz yüzlerin büyük kısmında aynı tarzda ve aynı şekilde yapılmış makyajlar mevcut. Halbuki cilde doğru şekilde makyaj yapmak her zaman tüm açıkları tamamen kapatmak ya da yoğun bir fondöten tabakası ile teni kaplamak anlamına gelmemektedir. Dilerseniz cilt makyajı nasıl yapılır konusuna sizin için kısa bir giriş yapalım.

Makyaj yapmadan önce dikkat edilmesi gereken en büyük nokta elbette makyajın uygulanacağı cildin temiz ve hava alabilecek şekilde olmasıdır. Özellikle fazla yağlı ciltlerin gözenekleri yağlar yüzünden kapanacağı için, bu tip cilde sahip olanların kendileri için özel olarak hazırlanmış cilt temizleme ürünleri ile makyaj öncesinde temizlik yapmaları gerekmektedir.

Fakat temizliğin ardından direkt olarak yüze sürülecek olan fondöten maalesef cildinizin zaman içerisinde daha da kötü hale gelmesine neden olacaktır. Bunu önleyebilmek için makyaj malzemelerini sürmeye geçmeden önce cildinize uygun bir nemlendiriciyi teninize yedirmeli ve böylece uzun saatler boyunca kozmetik malzemeler altında kalacak olan cildinize bir iyilik yapmalısınız.

Eğer kullanacağınız fondöten, ten renginizle aynı olsa bile bazı noktalarınızı kapatmakta yetersiz kalıyorsa concealer denilen ürünleri kullanarak bu noktalar üzerinden biraz daha geçebilirsiniz. Fakat özellikle sivilceler gibi unsurların çok uzun süre makyaj altında kalmaları onların daha da çoğalmasına neden olacağı için makyajınızı her zaman tüm cildi kapatacak şekilde değil, sadece gerekli olduğunda bu kadar yoğun bir şekilde hazırlamalısınız.

Kapatıcı kozmetik malzemeler tamamlandıktan sonra elbette pudra ve allık kullanımını da aksatmamalısınız. Zira ikisinden birisini aksattığınızda maalesef cildiniz olması gerekenden daha pürüzlü ve daha solgun görünecektir. Bilhassa allığın fondötenin cansızlaştırıcı etkisine karşı büyük bir etkisi mevcuttur ve pudra ise fondöten parlaklığına karşı iyi bir düzenleyicidir.

Tabii ki kullandığınız dudak ürünleri ve göz makyajı ürünlerinin de her zaman için teninize uyguladığınız fondötenin rengi ve tipi ile uyumlu olması gerektiğini de aklınızda tutmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.