Cilt Kanserinin Tedavisi Var mı

CİLT KANSERİNİN TEDAVİSİ VAR MI?

Yayın Tarihi02 Mart 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Cilt kanseri maalesef cildimizin herhangi bir bölgesinde ve herhangi bir tabakasında ortaya çıkabiliyor ve bu nedenle oldukça rahatsızlık verici. Ayrıca genellikle yüz ve boyun gibi vücudun en çok güneş alan bölgelerinde ortaya çıktığı için, görsel olarak da hem kadın hem de erkeklerin hastalıktan daha da korkmasına ve moralini bozmasına neden oluyor. Cilt kanserinin tedavisi var mı sorusunu sizler için değerlendirmeye ve cevaplamaya çalıştık.

Cilt kanserinin temel sebepleri arasında çok yoğun olarak güneş ışığına maruz kalmak, açık tenli olmak, çok sayıda ben ve cilt lekesine sahip olmak, dışarıda çok vakit geçirmek, yüksek rakımlı yerlerde yaşamak, radyoaktif tedaviler almak, kimyasallar ile haşır neşir olmak ve uzun yıllar boyunca kapanmayan yaralarla yaşamak gibi pek çok madde bulunmaktadır. Cilt kanserinden korunmak tedavisinden daha kolay olduğu için henüz bu rahatsızlığa sahip olmayanların ciltlerini en yüksek koruma faktörlü kremlerle ellerinden geldiğince korumalarını öneriyoruz.

Cilt kanserinin tedavisinde çok farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Özellikle az, küçük ve tehlikesiz tipler için kazıma ve elektrik şoku tedavileri uygulanarak kanserli hücreler ortadan kaldırılmakta ve cilt yeniden sağlıklı bir hale kavuşabilmektedir. Ancak bu tip tedavilerde yer yer izlerin kalabilmesi nedeniyle pek çok hastanın şikayetçi olduğunu duyuyoruz.

Daha ileri seviyedeki vakalarda ise kanser hücrelerini dondurma, ışın terapisi, kemoterapi gibi uygulamalar gerçekleştirilebilmektedir. Tabii ki kimde nasıl bir tedavinin izleneceği tamamen doktorunuzun tetkikleri doğrultusunda belirlenecektir. Tedavinin gerçekleşmesinin ardından düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek ve bunun yanında cilt kanserinden korunmak için takip edilmesi gereken adımları unutmamak oldukça önemli.

Ancak deri kanseri tedavisinden sonra eski kanserli hücrelerden kalan leke ve izler bilhassa kadınları çok rahatsız edebiliyor. Bunun için estetik cerrahinin sağlıklı dokular kullanarak iz ve leke kalan bölgelerde iyileştirmeler sağladığını da söyleyebiliriz. Tedavilerin ardından kalabilecek kötü görüntüden korkan kadınlar, estetik cerrahinin sunduğu bu olanaklardan faydalanabilir ve hiç bir şey olmamış gibi hayatlarını sürdürebilirler.

Günümüzdeki kanser tedavilerinin eskisine göre çok daha etkili olmaları ve başarı oranlarının artması nedeniyle bu rahatsızlığa yakalananların korkmamalarını ve morallerini yüksek tutmalarını öneriyoruz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.