Cilt İçin Hangi Yağ İyi Gelir

CİLT İÇİN HANGİ YAĞ İYİ GELİR?

Doğal yağlar veya öz yağlar, son senelerde cilt bakımında sıklıkla kullanılır hale geldiler çünkü pek çok kişi yapay bakım ürünlerinin cildine verdiği zarardan sıkıldı ve bunun yerine doğal çözümlere göz atmaya başladı. Dolayısıyla cilt için hangi yağ iyi gelir sorusunun cevabını da sizler için araştırdık ve pek çok aktarda yahut eczanede bulabileceğiniz yağlara kısaca bir göz attık. Seçebileceğiniz binlerce farklı yağ mevcut ancak hem kolay bulunur hem de uygun fiyatlı olanlara değinmek için çaba gösterdik. Fakat hassas veya alerjik bir cildi olanlar, bu ürünleri kullanmadan önce ciltlerinin görünmeyen bir kısmında az bir miktar ile deneme yapmalılar.

Değerlendirebileceğiniz en iyi yağ tercihlerinden bir tanesi jojoba yağı çünkü hem alerjiye neredeyse hiç bir zaman sebep olmuyor ve bunun yanında başka sert yağların cilde sürülebilmesi için bir baz yağ olarak değerlendirilebiliyor. Fakat tek başına kullanıldığında bilhassa cildin esnekliğini arttırdığı için çatlaklara ve soyulmalara, dökülmelere engel olabiliyor. Özellikle sık sık kilo alıp verenler, ciltlerindeki çatlama problemlerinden kurtulmak ve onları önleyebilmek için jojoba yağını değerlendirebilirler. Özellikle kuru ciltlerde düzenli kullanımı cildin nem kazanmasına yardımcı olacaktır.

Lavanta yağı da bir diğer güzel tercih olarak karşımıza çıkıyor. Kendine has güzel kokusu ve bilhassa hassas ciltlere uygun yapısı, onu cilt bakımı için ideal hale getiriyor. Dilerseniz jojoba yağı ile karıştırarak da cildinize uygulayabilirsiniz.

Son dönemlerde hindistan cevizi yağı da bu işin uzmanları tarafından sıklıkla önerilir hale geldi. Hem mayhoş kokusu hem de inanılmaz bir nemlendirme kapasitesine sahip olması, onu kuruluk problemleri yaşayanlar için başarılı bir hale getirebiliyor. Jojoba ve lavanta yağı gibi taşıyıcı yani baz bir yağ olarak da değerlendirilebiliyor. Kesinlikle gözardı etmemenizi öneriyoruz.

Kayısı çekirdeği yağı ise özellikle sarkma ve kırışma problemleri yaşayanlara destek oluyor çünkü cildin gerilmesine yardımcı oluyor. Biraz kurutucu bir özelliği olduğu için sivilcelerin önlenmesinde ve tedavisinde de etkili. Ancak onu tek başına kullanmak yerine baz yağlar ile karıştırarak uygulamanız doğru olacaktır çünkü biraz sert bir yağ olduğundan tek başına ciltte hassasiyet problemlerine sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.