Cilt İçin Faydalı Yağlar

CİLT İÇİN FAYDALI YAĞLAR

Yayın Tarihi30 Ekim 2017 | KOZMETİK BAKIM

Cildimiz aslında hayatımız boyunca inanılmaz bir baskıya maruz kalır ve bunun neticesinde sürekli olarak yaşlanma ve kendini yenileme eğilimi içerisindedir. Gençlik zamanlarımızda onun kendini yenileme hızı yaşlanma hızından daha yüksektir ve bu nedenle 30’lu yaşlara kadar genellikle yaşlanma belirtileri pek ortaya çıkmazlar. Lakin 30’ların ardından artık cilt dengesini korumaya odaklanır ve gençleşmekten ziyade yaşlanmamak için mücadele gösterir. Yaş ilerledikçe bu da yetersiz kalır ve artık yıkılan hücrelerin adedi üretilen yeni hücrelerin adedinden daha fazladır ve hücre kalitesi de düşer. İşte bu son süreci yavaşlatmak ve ileri zamanlara çekebilmek için, çeşitli doğal ürünleri kullanmak mümkün olmaktadır. Sizlere cilt için faydalı yağlar konusunda bir kaç bilgi vererek yardımcı olmaya çalışacağız.

Zeytinyağı

Zeytinyağı binlerce yıldır Akdeniz havzasında cilt ve saç bakımı için tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Hem bol antioksidan içeriği hem de nemlendirici yapısı sayesinde cilde destek olurken, vitaminler sayesinde onun yenilenmesine de katkıda bulunuyor.

Jojoba Yağı

Ülkemizde son senelerde popüler hale gelen jojoba yağı, hem diğer yağların kullanımı için bir baz yağ haline gelebiliyor hem de cilt nemlendirmesinde oldukça etkili. Ayrıca diğer yağların aksine ciltte yağlı bir hissiyat bırakmayan bu yağ, hızlıca emiliyor ve ardında yumuşacık bir cilt bırakıyor. E vitamini içeriğinin de bol olduğunu unutmamak gerek.

Fındık Yağı

Fındık yağı da hızlı emilen yağlar arasında bulunuyor ve cildi çok hızlı bir şekilde yumuşatarak istediğiniz canlılığı yakalamanıza imkan tanıyor. Bilhassa kuru bir cilde sahip olanlar onu kesinlikle bakım kremlerinin içine katmalılar.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Bazı ülkelerde yemeklere de katılan bu yağ, doğrudan cilt bakımında haricen kullanılabiliyor. Bilhassa faydalı yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengin olan yağ, hızlıca emiliyor ve ardında yağlı bir görünüm de bırakmıyor. Bilhassa cilde hasar veren serbest radikallere karşı etkili.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı bir taşıyıcı yağ olarak bilhassa sert öz yağların tahriş edici etkilerine karşı kullanılıyor. Tek yapmanız gereken onu bir baz olarak almak ve içerisine diğer kullanmak istediğiniz öz yağlardan bir kaç damla damlatmak.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı da lavanta yağı gibi bir taşıyıcı yağ ancak tek başına kullanıldığında bile cilt üzerindeki nemlendirici etkisini hemen hissetmeniz mümkün. Ancak yeterince hızlı ve bol miktarda emilmediği için onu bir saat kadar cildinizde tuttuktan sonra onu yıkamanız daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.