Cilt Güzelliği Nasıl Korunur

CİLT GÜZELLİĞİ NASIL KORUNUR?

Hem kadınların hem de erkeklerin kendilerine cilt güzelliği nasıl korunur sorusunu sıklıkla sorduklarını biliyoruz çünkü maalesef bilhassa ilerleyen yaş ile birlikte ciltteki problemler bir anda baş göstermeye başlıyorlar. Yirmili yaşlarda cilt henüz kendini yenileme kapasitesine sahip oluyor ancak bu dönemde cilde kötü bakmak, otuzlar ile birlikte hızlı bir çöküş sürecini de beraberinde getiriyor. Dolayısıyla cildimizin korunmasına yirmili yaşlarda başlamak, onu otuz ve daha sonrasında korumaya çalışmaktan çok daha mantıklı olacaktır.

Genç yaşlarda yapılan en büyük hatalardan bir tanesi, henüz olumsuz etkileri pek görülmediği için sigara, kahve ve alkol tüketimidir. Zira bu üç maddenin içerisinde bulunan zararlı bileşenler, cildin kolajen yapısının bozulmasına sebep olurlar ve bu yapı yıllar geçtikçe kendisini onaramayacak bir hale gelir. Dolayısıyla cilt yüzeyinde ortaya çıkan bozulmalar, sarkmalar, kırışıklar ve lekeler olarak ilerleyen yaşlarda problemler yaratırlar. Dolayısıyla sağlıklı bir beslenme düzenini takip etmek ve bu sırada cilde zarar verdiği kesinlikle bilinen bu tip ürünlerin tüketiminden uzak durmak gerekir. Nikotin, kafein ve alkol içeren her şeyin cildinize zarar vereceğini unutmamalısınız.

Güneşli güzel bir günde güneşin altına yatarak güneşlenmeye bayılıyoruz ve bazıları yaz aylarında simsiyah olana kadar güneşlenmeye bayılıyorlar. Halbuki cildin esmerleşmesi aslında yüzeydeki hücrelerin kansere dönüşmemek için kendilerini öldürmeleri sonucunda ortaya çıkar ve yıllar içerisinde cilt bu nedenle devamlı hasar görür. UV ışınlarının cildin yaşlanmasına çok büyük katkılarda bulunduğu da kanıtlanmıştır. Bu yüzden güneşte vakit geçirmek güzeldir ve D vitamini sağlar lakin bunu günde yarım saat ila bir saat arasında bir süre ile kısıtlamalısınız. Ayrıca güneşli günlerde koruma kremleri kullanarak cildinize UV ışınlarının nüfuz etmesine engel olmalısınız.

Su hayatımızın kaynağıdır ve o olmadan vücudumuzdaki hiç bir fonksiyon çalışmaz. Ancak maalesef yeterince su içmediğimiz için bedenimiz genellikle gerekli olan suyu hayati fonksiyonlarımıza çeker ve cildi beslemeyi bırakır. Bu durum cildin ihtiyaç duyduğu nemden ve besinlerden uzak kalmasına neden olur ve yıllar içerisinde biriken hasar maalesef ortaya çıkar. Dolayısıyla cildi içten nemlendirmek için klasik nemlendiricilerin aksine su içmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.