Cilt Çatlaklarından Kurtulma Yolları

CİLT ÇATLAKLARINDAN KURTULMA YOLLARI

Yayın Tarihi17 Mart 2018 | ESTETİK CERRAHİ

Cilt çatlaklarından kurtulma yollarını arayanlar, bu konuda oldukça geniş bir sebep sonuç listesinin olduğunu fark edeceklerdir ve bu nedenle oluşan çatlakları engellemek hususunda yapılabilecek olan şeyler de bir hayli kısıtlı. Fakat çatlakları engellemek yine de onları sonradan tedavi etmekten daha kolay ve bu nedenle önleminizi önceden alırsanız çatlaklar konusunda kat kat daha başarılı bir seyir izleyebilirsiniz.

Cilt çatlaklarının cildin en üst düzeyinde değil de bir alt katmanında ortaya çıkmaları nedeniyle yüzeyden onlara çok fazla müdahalede bulunmak mümkün değil. Çatlakların temel ortaya çıkış sebepleri arasında ise aşağıdaki faktörler bulunuyor:

  • Sık sık kilo alıp vermek
  • Çok esnetici hareketler yapmak
  • Hamilelik geçirmiş olmak
  • Genetik olarak yatkın olmak
  • Cildin bakımsız ve kuru olması
  • Kötü beslenme düzeni
  • Hızlı boy uzaması
  • Diğer rahatsızlık ve sebepler

Deri çatlaklarının ortaya çıkmasında cildin sık sık gerilip gevşemesi büyük bir role sahip. Cildimizin her ne kadar en üst katmanı bir hayli esnek olsa da, alt katmanlara doğru bu esneklik azalmaktadır ve ilerleyen yaşla birlikte esneme imkanı daha da düşüş göstermektedir. Lakin ergenlik döneminde ortaya çıkan çatlakların en büyük sebepleri ise hızlı boy uzaması ve cildin buna yeterli esnekliği gösterememesi.

Cilt çatlaklarının ortaya çıkmasını elden geldiğince geciktirmek için kilo değişimlerinizi azaltmalı, beslenmenize dikkat etmeli, cildinizi nemlendirmeli, hayatınızı düzene sokmalı ve bunun yanında gebelikte aşırı kilo almaktan da uzak durmalısınız. Çeşitli cilt hastalıklarının da deri çatlaklarına sebep olabildikleri akılda tutulmalı.

Son dönemlerde hafif çatlak vakalarında A vitamini destekli kremler kullanılıyor ancak bu yeterli gelmezse çeşitli lazer, radyoterapi, peeling ve masaj uygulamaları da deneniyor. Fakat bu tedavi imkanlarının hiç birinin çatlakları tamamen geçirmeyeceğini, sadece onları görünürlüklerini azaltacaklarını unutmamalısınız. Günümüz tedavi imkanları henüz cildin alt tabakasının tamamen tedavi edilmesi için gereken olanakları sunmuyorlar.

Yapılan araştırmalar spor yapan ve kendine iyi bakan insanlarda çatlakların çok daha nadir görüldüğünü ortaya koyuyor. Zira spor sayesinde esneme kabiliyeti kazanan cilt, her harekette veya kilo alıp vermede kırılmıyor, esnekliğini sürdürmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.