Cilt Çatlakları Neden Oluşur

CİLT ÇATLAKLARI NEDEN OLUŞUR?

Cilt çatlakları maalesef biz kadınların en büyük dertleri arasında yer alıyorlar. Neredeyse herkeste az veya çok bir şekilde varlığını gösteren bu çatlaklar, bilhassa dışarıdan görünen bölgelerde bizleri ciddi anlamda rahatsız ediyorlar. Cilt çatlakları neden oluşur sorusunu cevaplamak da çok önemli çünkü çatlakları önlemek onları tedavi etmekten çok daha kolay. Hali hazırda bir miktar çatlağı olanlar ise gelecekte dikkat ederek yeni çatlakların ortaya çıkmasına engel olabilirler.

Cilt çatlaklarının en temel sebebi, cildin alt dokusunda yaşanan yırtılma ve kırılmalardır. Cildin iç kısmının çeşitli sebeplerden yırtılması, maalesef onu dışarıdan görünür hale getirir ve bu doku hiç bir zaman tam anlamıyla iyileşme gösteremediği için beyaz, mor veya kahverengi çizgiler halinde tenimizde varlığını devam ettirir. Cilt alt dokusunda yaşanan bu yırtılmaların temel sebepleri arasında ise kilo alıp vermek ile hamile kalmak başı çekmektedir.

Bilhassa gebelik döneminde olması gerekenin üzerinde kilo almak, daha sonra bu kiloları vermek, ayrıca günlük hayatta da devamlı kilo alıp vermek maalesef bacaklar, kalça ve göbek başta olmak üzere çatlaklara davetiye çıkaracaktır. Lakin çeşitli dostlarınızda böyle bir sıkıntının olmadığını da görmüş olabilirsiniz. İşte bu noktada genetik bilimi devreye giriyor.

İnsanların genetik kodlarının farklı bir şekilde düzenlenmiş olması nedeniyle bazılarının cilt çatlaklarına eğilimi yüksek olurken, bazılarında ise bu eğilim çok düşük olabilmektedir. Aynı anda kilo alan ve veren farklı kişilerde farklı oranlarda çatlakların oluşmasının temel sebebi budur ve cilt çatlaklarının cildin nem düzeyi, yumuşaklığı, yağ oranı gibi faktörlerden de etkilendikleri es geçilmemeli.

Spor yapan, düzenli olarak nemlendirici kullanan, cildini temiz tutan ve sağlıklı beslenen bir kadının cilt çatlakları ile karşılaşma ihtimali, düzensiz beslenen, kilo sorunları olan, kuru bir ciltle hayatına devam bir kadına göre çok daha düşük olacaktır. Bu nedenle cilt çatlaklarını bertaraf etmek için ilk önce bedeninize iyi baktığınızdan emin olmanız gerekiyor.

Son dönemlerde endermoloji, lazer ve mikrodermabrazyon tedavisi gibi çeşitli tedaviler cilt çatlaklarına yönelik olarak kadınlara sunulmaya başlandılar. Lakin bu tedavilerin çatlak izlerini iyileştirmelerine karşın tam olarak ortadan kaldıramamaları sebebiyle çatlakları önlemeye çalışmanın daha mantıklı olacağını kesinlikle aklınızdan çıkarmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.