Cilt Bozukluğunun Sebepleri

Cilt Bozukluğunun Sebepleri

Cildimize en iyi şekilde bakmak ve onu güzel bir hale getirmek için çok çaba gösteriyoruz ancak yine de ciltteki erken bozulmaların önüne geçemeyebiliyoruz. Dolayısıyla cildin bozulma nedenleri hakkında bir kaç kelam etmek ve cilt bakımına dair dikkat edilmesi gerekenlere bir değinmek gerek. Çünkü pek çok kadın yaptığı yanlışların kurbanı oluyor denilebilir.

Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi, ince kalmak uğruna kötü bir beslenme rejimi takip etmek. Elbette fazla yemek ve sağlıksız gıdalar tüketmek de işin ayrı bir boyutu. Cildinizin uzun yıllar sağlıklı kalmasını istiyorsanız sebze, meyve, tahıllar, baklalar ve etlerden oluşan bir beslenme rejimini takip etmeli, porsiyonlarınızı abartmamalı ve aynı zamanda her gün 2 litre su içmeden geçmemelisiniz. Cildinizin vücudunuz tarafından beslendiği ve yetersiz beslenme halinde ilk bırakılan yerin cilt güzelliği olduğu unutulmamalı.

Yetersiz uyku ve ruhsal problemler de cildin bir düşmanı. Çünkü cildin kendini yenilemesi için mutluluk hormonuna ve aynı zamanda uykuya ihtiyacı var. Uyku sırasında kendini yenileyen cilt, uykusuzluk halinde bir türlü toplanmaya vakit bulamıyor. Dolayısıyla geceleri en az 6 saatlik bir uyku ve mümkünse gündüz bir saatlik bir uyku işinizi görecektir.

Bazı kişilerde maalesef sabah kalkınca yüz yıkama alışkanlığı yok ve gece boyunca cilt üzerinde biriken toksinler, bilhassa yüz bölgesinde çok ciddi bir yaşlanmaya sebep oluyor. Bu yüzden sabahları kalkar kalkmaz soğuk bir su ile yüzünüzü yıkamalı, cildinizi tüm pisliklerden arındırırken soğuk suyun etkisiyle kendine gelmesine yardımcı olmalısınız. Soğuk su ruhsal olarak da uykunuzu açacak bir etkide bulunacaktır.

Maalesef çok fazla cilt bakımı yapmak da cildin bozulma nedenleri arasında bulunuyor. Sürekli olarak peeling yapmak, makyaj yapıp durup daha sonra onu devamlı temizlemek, çeşitli kimyasallara sahip sabunları uzun vadeli kullanmak ve cilde masaj yapmak, maalesef yaşlanmayı beraberinde getirecektir. Zira cildimize bakmak ve onu temiz tutmak, arada bir peeling yapmak gerekli lakin bunu çok abartmak bir süre sonra beklenmedik etkilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Çok uzun sürelerle çok ağır makyajları ciltte tutmak da yaşlandırıcı bir etkiye sahip olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.