Cilt Bakımı Neden Yapılır

CİLT BAKIMI NEDEN YAPILIR?

Cilt bakımı pek çok kadın için günlük yaşantısının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor ancak bilhassa henüz cilt bakımına ihtiyaç duyulan yaşa gelmemiş olan genç takipçilerimiz ve bunun yanında erkekler, cilt bakımı neden yapılır sorusunun cevabını merak ediyorlar. Zira genç yaşlarda cilt bakımı ihtiyacı ileri yaşlardaki kadar ciddi oranda olmuyor ve erkekler ise cilt bakımına nedense oldukça mesafeli bir duruş sergiliyor ve ciltleri ile uğraşmayı sevmiyorlar.

Öncelikle, insan cildinin dışarıdaki her türlü olumsuz koşula çok fazla açık olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu durum onu kötü hava koşullarından tutun da güneş ışınlarına kadar her türlü riskin altına sokar ve üstüne bir de stres, uykusuzluk, kötü alışkanlıklar gibi içten gelen faktörleri eklediğimizde, cildimizin vücudumuzun geri kalanından daha hızlı yaşlanması bir normalite haline gelir.

Cilt bakımı ise cildin aldığı bu hasarı tamir edebilmesi için gereklidir çünkü bilhassa yirmili yaşların ortalarından itibaren, cildin kendini tamir hızı, hasar görme hızının altına düşer ve aradan geçen on yıllar boyunca bu hasar ciddi bir oranda artarak artık geri dönülemez hale gelir. Zira cildimiz bilhassa gece uykusu sırasında çok hızlı bir tamir sürecine girerek kendini onarmaya başlar. Ancak bu onarım yaş ilerledikçe yavaşlar ve görülen hasar daha zor tamir edilir.

Genç yaşlardaki bireyler ise henüz bakım ihtiyacı hissetmiyor olabilirler ancak yirmilerin ortalarından itibaren cildiniz hasar görse bile bunu otuzlara kadar görmeniz mümkün olmayacaktır. Otuzlu yaşlarda ise on yıl boyunca birikmiş olan tüm hasar kendini belli etmeye başlayacaktır. Özellikle eski fotoğraflara bakmayı sevenler, bunun ne kadar belirgin olduğunu göreceklerdir. Bu hasarların görülmesinde yaşanan zorluğun temel sebebi ise parça parça gerçekleşmesi ve bu nedenle dikkatlerden uzak kalması.

Cilt bakımı sadece nemlendirme, vitaminler ve mineraller ile besleme gibi klasik bakım adımların oluşmamakta, aynı zamanda kötü alışkanlıklardan uzak durmayı da içermektedir. Düzgün uyumayan, kötü beslenen, sigara, alkol, uyuşturucu alan, stresli bir hayat süren, kirli bir ortamda yaşayan bireyler, hem sağlıkları hem de cilt bakımları için çok kötü bir iş yapıyorlar demektir. Bu nedenle cildinize bakarken hayatınızın genel anlamda sağlıklı bir şekilde yaşandığından da emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.