Cildin Bozulma Nedenleri

CİLDİN BOZULMA NEDENLERİ

Yayın Tarihi24 Haziran 2016 | KOZMETİK BAKIM

Biz kadınların cildimizin görünümü konusunda zaman zaman biraz fazla takıntılı olabildiği ortada. Zira dış dünyaya nasıl göründüğümüzü temel olarak tenimiz belirliyor ve hem kendimize hem de sevdiğimiz insanlara karşı en güzel görünümü yakalamak için cildimizin pürüzsüz, kusursuz ve canlı görünmesi gerekiyor. Fakat maalesef hayatta hiç bir şeyin mükemmel olmadığı gibi cildin de mükemmel olmadığını es geçmemek gerek. Dolayısıyla cildin bozulma nedenleri hakkında hazırladığımız bu makalemizde, sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Cilde hasar veren en büyük etkenlerden bir tanesi, çok fazla bakım yapmak ve bakımlarla cildi yormak. Sürekli olarak çok sayıda bakım kremi kullanmak, her gün peeling yapmak, makyajsız asla dışarı çıkmamak ve cilde güneş ışığı lazım diyerek her gün güneşlenmek gibi hatalar, maalesef cildin elastik yapısının bozulmasına neden oluyor ve bunun yanında yağ tabakasının zarar görmesi nedeniyle pek çok leke, sivilce ve akneyi de cildin başına bela ediyor.

Gün içerisinde kullandığımız pek çok eşyanın yüzümüze bir şekilde değdiği ortada. Cep telefonları, gözlükler, şapkalar, şallar, atkılar ve hatta kendi elimiz maalesef birer bakteri kaynağı olarak karşımıza çıkıyorlar ve ürünleri sürekli olarak tenimize değdirmek, her yerden kaptığımız organizmaların cildimizin en hassas yeri olan yüz bölgesine taşınmalarına neden oluyor. Hatta makyaj yaparken kullandığımız fırçalar bile düzenli olarak temizlenmedikleri zaman birer pislik kaynağı oluyorlar.

Cildimizin dış etkenlere verdiği en doğal tepkilerden bir tanesi terlemek ve sıcakta, spor sırasında veya heyecanlandığımızda hemen terlemeye başladığımız ortada. Ancak maalesef terimizin üzerimizde kalmasına neden oldukça maalesef hem bakterilerin çoğalmasına fırsat yaratıyoruz, hem de cildin ürettiği doğal yağın gözeneklere itilmesine sebep oluyoruz. Bu durumda ise sivilce ve yıpranmalar kaçınılmaz hale geliyor. Terlediğiniz zaman hemen duşunuzu almayı ve teri cildinizde bırakmamayı unutmamalısınız.

Düzensiz uyku, kötü beslenme ve hareketsiz yaşam maalesef cildin en büyük düşmanları arasında. Yapılan araştırmalar, cildin stres altında, uykusuzlukta ve sağlıksız beslenmede çok daha hızlı yıprandığını gösteriyor ve bu nedenle günlük hayatınızda bunların hepsine yer vermeniz gerekiyor. Aksi taktirde cildin yanında genel anlamda yıpranmanız da mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.