Cildim Neden Kuruyor

CİLDİM NEDEN KURUYOR?

Pek çok kadın cildinin kurumasından şikayetçi ve bu durumun üstesinden hangi kremleri, bakım ürünlerini ve tedavileri kullanırsa kullansın bir türlü kurtulamıyor. Halbuki cilt kuruluğu sadece ona yaptığınız bakım ile açıklanamaz ve bunu etkileyen onlarca farklı faktör mevcut. Cildim neden kuruyor diyenler için en azından başlangıç noktası olabilecek bazı bilgileri bir araya getirmeye çalıştık.

Cildin kuru bir yapıya sahip olması %50 genetik faktörlerden kaynaklanır ve diğer %50 ise genellikle çevresel etkenlerdir. Zira hali hazırda genetik olarak cildinde kuruma eğilimi olan bireyler, yaşlandıkça ciltlerindeki nemi iyice kaybederler ve bunun neticesinde kuruluk daimi bir hal alır. Yapılan araştırmalar son senelerde çok fazla duş almanın popüler hale gelmesinin cilt kuruluğunu da arttırdığını gösteriyorlar. Zira suyun cilde sürekli temas etmesi ve temizlik malzemeleri, cildin nem dengesini bozuyor.

Bunun yanında rüzgar, güneş, kimyasallar, kıyafetler, çevre kirliliği, klima kullanımı gibi çok sayıda faktör de maalesef cildin kuruması için zemin oluşturuyorlar. Hormonal hastalıklar ve cilt hastalıklarının varlığı da cildin kurumasında oldukça etkililer. Özellikle ne yaparsa yapsın cilt kuruluğundan kurtulamayanlar, bir doktora görünerek gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlayabilirler.

Cilt kuruluğu kendisini ilk olarak ciltte donuk bir rengin ortaya çıkması ile gösterir ancak kuruluk daha da ilerlediğinde cilt gergin hale gelir, soyulmaya ve kepeklenmeye, pullanmaya başlar, çatlaklar oluşturmaya başlar. Hatta ileri vakalarda kaşınmalar da ortaya çıkar ve bu kaşımalar zamanla egzama haline gelirler. Dolayısıyla kuru cildi hafife almamak gerekli.

Bazı bireylerde cilt kuruluğunun farklı bölgelerde ortaya çıktığı da görülmektedir. Zira yüz bölgesinde kuruluk yaşamayan bireyler, kollar, bacaklar ve gövde kısmında cilt kuruluğu ile karşılaşabilirler. Böylesi durumlarda bölgesel olarak bakım kremlerinin ayrı uygulanmaları gerekir çünkü yüze gelen krem vücuda gelmez, vücuda gelen ise yüze uymaz. Kendi cildinizi inceleyerek hangi bölgenin hangi tip kreme ihtiyaç duyduğunu kendiniz tespit edebilirsiniz.

Nemlendirici ürünleri yatmadan önce kullanmak, doğru beslenmek, iyi uyumak ve bol su içmek nem şikayetlerinin büyük kısmının ortadan kalkmasını sağlar ancak cilt tipi illa ki kurumaya meyilli olanların dermatologlardan destek almaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.