Cildim Fondöteni Emmiyor, Kusuyor

CİLDİM FONDÖTENİ EMMİYOR, KUSUYOR

Makyaj hepimizin günlük rutinlerinden bir tanesi ve bazen daha hafif, bazen daha ağır şekilde onu uygulasak da, fondöten genellikle bir düzeye kadar herkesin uyguladığı makyaj ürünleri arasında yer alıyor. Ancak bazıları cildim fondöteni emmiyor, cildim fondöteni kusuyor, kabul etmiyor gibi bazı şikayetler kulağımıza geliyor. Bu şikayetlerin en büyük belirtisi ise fondöten sürdükten sonra onun cilt üzerinde pul pul olacak şekilde görünmesi. Dolayısıyla sizler için bu istenmeyen durumdan kurtulabilmek için neler yapabileceğinize bir göz attık.

Öncelikle, fondötenin cilt tarafından emilmemesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi, onun nemsiz kalması. Bu problemin üstesinden gelebilmek için cildinizi bilhassa gece yatarken nemlendirmelisiniz ancak bunun yanında gün içerisinde yeteri kadar su içmeyi de unutmamalısınız. Bu iki önlem problemi muhtemelen ortadan kaldıracaktır ancak ufak bir hata her şeyi berbat edebilir ve o da fondöteni cilde doğrudan uygulamak. Fondöten cilde direkt olarak uygulanmamalı ve fondöten öncesinde her zaman bir nemlendirici sürmeyi unutmamalısınız. Böylece fondöten altında kalan cildiniz gün içerisinde bu nemlendiriciden aldığı nemle idare edecektir.

Tabii ki fondötenin çok kalitesiz olması da maalesef bu sıkıntıyı yaratabiliyor. Bütçeye uygun ancak kaliteli olarak üretilmiş fondötenler mevcut ve önceliği bunlara vermelisiniz. Ayrıca cilt tiplerine göre ayrılan fondötenler arasında doğru bir tercih yapmayı unutmamalısınız. Kuru bir cilt üzerinde yağlı ciltler için hazırlanmış olan fondöteni kullanmanız, onun cilt tarafından emilmesine ve tutulmasına engel olabilmektedir.

Fondöten her ne kadar ciltteki kusurları örtmek için uygulansa da, yine de altta bulunan cilt dokusunun belli başlı problemlerden arındırılmış olması gerekmektedir. Bu nedenle cildinizin her zaman temiz olduğundan emin olmalı, en azından haftada bir peeling uygulayarak ölü hücrelerin ortadan kalkmasını sağlamalısınız. Ciltte kalan ölü hücrelerin dokuları fondötenin üstünden görünür hale geldiklerinde pul pul görünüm ortaya çıkar ve bu da makyajın yüzde durmadığı algısını oluşturur.

Eğer her zaman ağır bir makyaj ile dolaşma mecburiyetiniz bulunmuyorsa, bundan kaçınmalısınız. Zira cildin sürekli hava almayacak şekilde ağır bir makyaj altında kalması ona zarar verir ve bir süre sonra makyajı kustuğunu görebilirsiniz. Bilhassa mecburi olmayan anlarda hemen makyajınızdan kurtulmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.