Cildi Yaşlandıran Şeyler Nelerdir

CİLDİ YAŞLANDIRAN ŞEYLER NELERDİR?

Cildimiz yaşamanın doğal bir gereği olarak sürekli bir şekilde yaşlanma süreci içerisindedir. Zira hücrelerimiz hayatımız boyunca bölünmeye devam ederler ancak yetişkinliğe adım atmamızla birlikte bu süreçte yıkılan hücrelerin adedi yeni hücrelerden daha fazla olmaya başlar. Bu durum kendisini yaşlanma olarak gösterir ve insan yaşamının maalesef doğal bir parçası. Ancak cildin yaşlanmasına sebep olan başka faktörler de var ve bu faktörler sebebiyle çok daha hızlı bir şekilde sağlıklı cilt dokumuzun ortadan kalktığını görebiliyoruz.

Cildimizin hızlıca yaşlanmasında en büyük etkiye sahip olan şey aslında hepimizin çok sevdiği ve bir türlü vazgeçemediği güneş. Güneş ışınları her ne kadar atmosferimizden süzülerek bizlere ulaşsalar da, uzun süreli maruz kalmalarda onun cilde zarar verdiği aşikar. Ancak kısa süreli güneşe maruz kalma hallerinde bile yıllar boyunca biriken etki, kendisini ilerleyen yaşlarda cildin yaşlanması olarak gösteriyor. Bu nedenle yaz kış daima güneş koruma kremlerini kullanmalı, ayrıca güneş gözlükleri ile göz çevresinin güneşten zarar görmesini engellemelisiniz.

Sigara tüketimi de maalesef cildin en büyük düşmanları arasında. Sigara içenlerin ciltlerinin ne kadar solgun ve renksiz olduğunu siz de görmüşsünüzdür. Sigara nedeniyle cilde giden kılcal damarlarda daralma meydana gelir ve bu damarların yeteri kadar kan taşımaması maalesef bir süre sonra hücrelerin daha hızlı ölümü ile sonuçlanır. Bunun yanında C vitamini alımına engel olan sigara, hücre yenilenmesine de engel olur. Sigara içerken yapılan dudak ve yanak hareketleri ise bu bölgelerdeki kasların cildi daha hızlı kırıştırmasına sebep olur.

Stres ve ruhsal problemler de bu konuda en sorumlu etkenler arasında. Çünkü yapılan araştırmalar, yoğun stres altındaki bireylerde yüz kaslarının çok daha fazla çalıştığını gösteriyor ve bu kaslar seneler içerisinde üzerlerinde bulunan deride çizikler meydana getiriyorlar. Doğru beslenme, spor ve uyku sayesinde stresin büyük kısmını üzerinizden atabilir ve hala sorunlar yaşamaya devam ediyorsanız uzmanlarla görüşebilirsiniz. Stressiz bir hayatın cildinize ne kadar güzel baktığını siz bile tahmin edemeyeceksiniz.

Büyük şehirlerin kirli havası ise maalesef cildinizin nefes almasına sürekli olarak engel olmakta. Bundan kaçınabilmek için sık sık şehir dışında vakit geçirmeli, hatta mümkünse şehir dışında küçük yerlerde yaşayarak hava kirliliğinden kaçınmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.