Cildi Soğuktan Korumanın Yolları

CİLDİ SOĞUKTAN KORUMANIN YOLLARI

Yayın Tarihi19 Haziran 2018 | KOZMETİK BAKIM

Cildimizin çok hassas bir yapıda olması maalesef onu çok sıcaklara olduğu kadar çok soğuklara karşı da bir hayli etkilenebilir hale getiriyor. Cildi soğuktan korumanın yollarına göz atarak cildinizin yaşlanmasına, kırışmasına ve solmasına sebep olabilen soğuğa karşı aktif bir şekilde savaşmanız da mümkün olacak. Zira cildin zarar görmesine neden olan soğuklar, maalesef bir süre sonra bu zararın geri dönülemez olmasına sebep oluyorlar.

Cildin soğuk havalarda kendisini koruyabilmesi için neme ihtiyacı var ancak yaz ayları bittiği zaman içtiğimiz suyun da azalması maalesef ona bu nemi sağlamakta sıkıntılar yaşanmasına sebep oluyor. Bu nedenle günde 2 litre su içmeniz gerektiğini bildiğiniz halde bunu sadece yazları yapıyorsanız yeniden düşünün ve cildin vücuttan nem alabilmesi için su içme düzeninizi değiştirmeden aynen devam ettirin. Krem ve diğer ürünlerin aksine tenin kendini nemlendirebilmesi çok daha tercih edilir bir seçenek.

Fakat su içmenin yanında doğal ve cildinize uygun nemlendirici kremleri kullanmanız ise ikinci bir nem katmanı oluşturmanıza yardımcı olacaktır ve çok soğuk havalarda ortaya çıkan rüzgara karşı cildinizin korunmasına destek sağlayacaktır. Fakat cildi nemlendiren sabunlar kullanarak da bu etkinin birazını elde edebilirsiniz. Özellikle krem sürmekten hoşlanmayanlar için bu yöntemi öneriyoruz. Sabahları yüzünüzü yıkadıktan sonra krem uygulaması yapmanız ve banyonun ardından hemen nemlenmeniz de bu konuda size destek sağlayacak.

Kozmetik ürünler satan mağazalarda bulunabilen peeling kremleri de cildin ölü tabakasının atılarak ciltteki tıkanmaların da önüne geçmenizi sağlıyorlar. Bu sayede cildin kendi salgıladığı hafif yağlı olan katman koruyucu bir yapı oluşturabiliyor ve bu yapı sayesinde dıştan gelebilecek güneş, sıcak, soğuk gibi etkiler cildin esas yapısına zarar veremiyorlar.

Lakin elbette hiç bir krem ya da yöntem cildi doğrudan korumaktan daha iyi bir sonuç sağlayamıyor. Sentetik değil doğal kumaşlardan üretilmiş kıyafetler ve elleri, yüzü, boynu koruyacak ürünler, rüzgar ve soğukların cildinize nüfuz etmesine engel olacaklardır. Fakat sentetik malzemelerin mantar ve diğer rahatsızlıklara sebep olabilmeleri sebebiyle onlardan uzak kalmanız da faydanıza olacaktır. Kış aylarında eldivenleri de tabii ki eksik etmiyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.